RESTORACIJA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Knjige, internet, filmovi, part III

4 posters

Strana 4 od 7 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeći

Ići dole

Knjige, internet, filmovi, part III - Page 4 Empty Re: Knjige, internet, filmovi, part III

Počalji  slawen Uto Okt 19, 2010 12:43 pm

Можда у кући говоре туђим језиком?
Да не наводим сад примере које знам.
slawen
slawen

Broj poruka : 5851
Datum upisa : 11.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Knjige, internet, filmovi, part III - Page 4 Empty Re: Knjige, internet, filmovi, part III

Počalji  Gost Uto Okt 19, 2010 2:24 pm

Pretpostavljam da se sada od mene ocekuje da kazem nesto kao - drzali smo ga vezanog za radijator i povremeno hranili, ali me mrzi da se upustam u polemike tog tipa.

Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Knjige, internet, filmovi, part III - Page 4 Empty Re: Knjige, internet, filmovi, part III

Počalji  slawen Uto Okt 19, 2010 2:44 pm

Имате радијаторе и у подруму?
Богами.... некоме секира баш упадне у мед.

Ово није пример којим сам претио малко изнад, већ један други, но ето, малко да разводним дискусију, нема везе ако сам негде већ причао.

Даклем, у једном чисто мађарском селу у Војводини људи дали оглас да примају избеглице и потенцијалним неоколонистима нудили на поклон кућу са окућницом и пар ланаца земље, под условом да ти евентуални дођоши имају најмање једно, а пожељно је што више деце предшколског узраста и ђака нижих разреда основне школе.
Разлог: у селу имају школу до 4-ог основне на мађарском језику, али од 5 - 8 децу морају да шаљу аутобусом сваког дана у веома удаљену варош, ако хоће да наставе да уче на мађарском; за средњу школу ситуација је још и далеко гора, најближа таква је у граду 60 км удаљеном, па дете мора да тамо станује у дому или приватно...
Додуше, могу децу да у 5. разред упишу у српску школу у суседном селу, али.... е, ту је оно АЛИ, јер дете које је до тада учило на мађарском језику и коме у кући говоре мађарски је ужасно хендикепирано у односу на децу која су одрасла у српској средини и похађала прва четири разреда на српском језику, па се тај хендикеп одмах осети у успеху.
Зато су тражили да им држава отвори у селу одељење на српском језику, ал' не може, јербо у селу нема српских ђака. А и држава не би да јој се приговара како асимилује припаднике мањина. Отуда и оглас.
Па кад већ то не може, паметни људи из тог села са обе ноге на земљи у својим домовима међусобно, а нарочито са децом од рођења, па док не пођу у школу разговарају на српском, а мађарски, ако баш буду хтели, могу и касније да науче. Миссим, као матерњи.

Па ти буди сад политички или како већ коректан.
slawen
slawen

Broj poruka : 5851
Datum upisa : 11.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Knjige, internet, filmovi, part III - Page 4 Empty Re: Knjige, internet, filmovi, part III

Počalji  amans* Uto Okt 19, 2010 2:57 pm

slawen ::Имате радијаторе и у подруму?
Богами.... некоме секира баш упадне у мед.

hehe, sunce ti advokatsko :)))

udavaco, ja sam otkomentarisala ono sto mi je najvise upalo u oci jer imam iskustvo sa time kako sacuvati materniji jezik kod deteta koje odrasta u drugoj jezickoj sredini i koliko je to tesko. A da dete progovara engleski u porodici i sredini koja prica srpski mi deluje u najmanju ruku bizarno. Nisam zainteresovana za "polemike", samo sam rekla kako ja to vidim.


amans*
amans*

Broj poruka : 1003
Datum upisa : 04.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Knjige, internet, filmovi, part III - Page 4 Empty Re: Knjige, internet, filmovi, part III

Počalji  ВЈТ Uto Okt 19, 2010 3:42 pm

Није ли то сан свих истинских српских гастербајтера - да дијете никада не проприча тај америчански, канађански, њемачки, шведски или који год је језик њихове околине...?

Гледе дјетета које проговара енглески у српској језичкој средини - биће да је то матерњи језик по једном родитељу, биће да иде у међународну школу и нико од другова и другарица не прича ништа друго осим енглеског. Биће да је ту и сав телевизијски програм на енглеском, а још и један родитељ приде, који говори тај језик. Је ли то? Ја за тај случај знам.
ВЈТ
ВЈТ
Admin

Broj poruka : 1340
Datum upisa : 11.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Knjige, internet, filmovi, part III - Page 4 Empty Re: Knjige, internet, filmovi, part III

Počalji  amans* Uto Okt 19, 2010 4:35 pm

врло_јак_тим ::Није ли то сан свих истинских српских гастербајтера - да дијете никада не проприча тај америчански, канађански, њемачки, шведски или који год је језик њихове околине...?

Гледе дјетета које проговара енглески у српској језичкој средини - биће да је то матерњи језик по једном родитељу, биће да иде у међународну школу и нико од другова и другарица не прича ништа друго осим енглеског. Биће да је ту и сав телевизијски програм на енглеском, а још и један родитељ приде, који говори тај језик. Је ли то? Ја за тај случај знам.

Nemam pojma sta su snovi srpskih gastarbajtera (za ovaj koji ti konkretno spominjes nikad nisam cula, moram priznati). Moj plan je bio da mi dete govori i jedan i drugi jezik (engleski i srpski) pravilno i lepo. I to sam i postigla. Sad govori kako ona hoce. Moze kako hoce. A zna ko je i odakle je. Bice zanimljivo kad se pojave unuci jer sad i italijanski ulazi u igru...

glede.....i ja znam raznorazne slucajeve.

sto ljudi sto cudi
pa to je da pas poludi
amans*
amans*

Broj poruka : 1003
Datum upisa : 04.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Knjige, internet, filmovi, part III - Page 4 Empty Re: Knjige, internet, filmovi, part III

Počalji  ВЈТ Uto Okt 19, 2010 4:38 pm

Пропаде ми шала... Shocked
ВЈТ
ВЈТ
Admin

Broj poruka : 1340
Datum upisa : 11.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Knjige, internet, filmovi, part III - Page 4 Empty Re: Knjige, internet, filmovi, part III

Počalji  amans* Uto Okt 19, 2010 4:43 pm

kad sam ja jutros dustabanlija Shocked
amans*
amans*

Broj poruka : 1003
Datum upisa : 04.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Knjige, internet, filmovi, part III - Page 4 Empty Re: Knjige, internet, filmovi, part III

Počalji  slawen Uto Okt 19, 2010 7:12 pm

amans* :: Moj plan je bio da mi dete govori i jedan i drugi jezik (engleski i srpski) pravilno i lepo.
Што?
Како си мислила то да изведеш?
slawen
slawen

Broj poruka : 5851
Datum upisa : 11.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Knjige, internet, filmovi, part III - Page 4 Empty Re: Knjige, internet, filmovi, part III

Počalji  slawen Uto Okt 19, 2010 8:07 pm

Ево реченице за анализу:

Svi ovi problemi izviru iz činjenice da su vladajuće stranke spremne da i po cenu otežavanja puta ka EU zadrže kontrolu nad svim oblastima države, od tokova novca, zaštite monopolista, kršenja pravnih normi do netransparentnog finansiranja stranaka, a sve radi održanja na vlasti koju niko ne može da kontroliše.


Како бисте дефинисали "области државе" (обојено црвено)?
Да ли верујете да је ово објавио служабни Блиц?
slawen
slawen

Broj poruka : 5851
Datum upisa : 11.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Knjige, internet, filmovi, part III - Page 4 Empty Re: Knjige, internet, filmovi, part III

Počalji  Hate mail Uto Okt 19, 2010 9:10 pm

Dakle, ovakvo priznanje definitivno do sada nismo videli zadnjih decenija, vekova a verovatno i necemo ponovo.

Kako se ovo potkralo ja ne znam ali je masterpiece, sto bi rekli moji seljaci.

Sto je najgore, ovo ce puk pojesti ladno, bez uzrujavanja.

Pa to su prave vesti iz lazne drzave. I njenih "oblasti".
Hate mail
Hate mail

Broj poruka : 1521
Datum upisa : 27.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Knjige, internet, filmovi, part III - Page 4 Empty Re: Knjige, internet, filmovi, part III

Počalji  amans* Uto Okt 19, 2010 9:15 pm

slawen ::
amans* :: Moj plan je bio da mi dete govori i jedan i drugi jezik (engleski i srpski) pravilno i lepo.
Што?
Како си мислила то да изведеш?

nisam mislila nego sam izvela king
amans*
amans*

Broj poruka : 1003
Datum upisa : 04.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Knjige, internet, filmovi, part III - Page 4 Empty Re: Knjige, internet, filmovi, part III

Počalji  slawen Sre Okt 20, 2010 6:59 am

'Ајде прво кажи шта ти је то требало.
Па ћемо после лако - е јеси ли стварно.
slawen
slawen

Broj poruka : 5851
Datum upisa : 11.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Knjige, internet, filmovi, part III - Page 4 Empty Re: Knjige, internet, filmovi, part III

Počalji  slawen Sre Okt 20, 2010 2:04 pm

Него, реци ти нама драга мис Ривоукед, како су ти објаснили да дете има дисфазију искључиво за српски језик?

slawen
slawen

Broj poruka : 5851
Datum upisa : 11.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Knjige, internet, filmovi, part III - Page 4 Empty Re: Knjige, internet, filmovi, part III

Počalji  slawen Sre Okt 20, 2010 10:54 pm

Има и већих мистерија.
Гледам сад научнопопуларни програм Националне географије, подучавају народ о величини и саставу свемира.
Физичка материја - тамна материја, бела енергија - тамна енергија (која је све јача и јача и убрзава ширење свемира, који се и пре тога ширио брзином светлости)... брзо дајте неки вудупрашак против тих сила таме....

Нова игноранција. Сва та тама нас уводи у Dark age part II. Или који већ.
slawen
slawen

Broj poruka : 5851
Datum upisa : 11.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Knjige, internet, filmovi, part III - Page 4 Empty Re: Knjige, internet, filmovi, part III

Počalji  slawen Čet Okt 21, 2010 8:43 am

Мистерија је и како су се неке лауреате награде "Душан Богавац" за исказану етику и храброст одважили на двоножни ход.
Ове године то је, на пример, гос-н. Теофил, а наградио га је социолог религије Мирко Ђорђевић лично (награђен 2008.), затим Павел Домоњи (2009.) и још неки чланови Миркове комисије.

Верујем да је куцнуо час да и ми овде уведемо једну награду коју ћемо сваке године или још боље сваког месеца додељивати једном од нас.
Предлоге за шта ћемо додељивати ту награду, како ће она изгледати и како се звати, достављајте директно на било коју тему.
slawen
slawen

Broj poruka : 5851
Datum upisa : 11.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Knjige, internet, filmovi, part III - Page 4 Empty Re: Knjige, internet, filmovi, part III

Počalji  ВЈТ Čet Okt 21, 2010 1:07 pm

rofl
ВЈТ
ВЈТ
Admin

Broj poruka : 1340
Datum upisa : 11.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Knjige, internet, filmovi, part III - Page 4 Empty Re: Knjige, internet, filmovi, part III

Počalji  slawen Čet Okt 21, 2010 9:33 pm

Penthouse publisher and founder Bob Guccione died October 20th, of cancer, in Plano, Texas. He was 79.

slawen
slawen

Broj poruka : 5851
Datum upisa : 11.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Knjige, internet, filmovi, part III - Page 4 Empty Re: Knjige, internet, filmovi, part III

Počalji  slawen Pet Okt 22, 2010 1:23 pm

Landlocked European (питање из Тајмсове крижаљке).
Добро смо и прошли.
slawen
slawen

Broj poruka : 5851
Datum upisa : 11.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Knjige, internet, filmovi, part III - Page 4 Empty Re: Knjige, internet, filmovi, part III

Počalji  amans* Pet Okt 22, 2010 2:57 pm

klikabl: [You must be registered and logged in to see this link.]
amans*
amans*

Broj poruka : 1003
Datum upisa : 04.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Knjige, internet, filmovi, part III - Page 4 Empty Re: Knjige, internet, filmovi, part III

Počalji  amans* Sub Okt 23, 2010 6:21 am

Kako biste preveli rec pojam na engleski?
A kako rec koncept?

Ako se pojam prevede kao concept, sta bi onda koncept bio na engleskom?
Sinonim za koncept? Meni rec koncept na srpskom znaci nesto u smislu sazetak, rezime, nacrt, plan kao u "pripremila sam koncept predavanja, a detalje cu razraditi kasnije."

Veceras sam se uplela sa nekim ko koristi rec koncept u smislu detalj, a rec pojam kao siri termin koji moze u sebi da sadrzi masu koncepata, pa je totalno pobrkao loncice i postao nerazumljiv. Sto je najgore, pricao je na srpskom, a onda, da pojasni, ubaci tu i tamo englesku rec....
amans*
amans*

Broj poruka : 1003
Datum upisa : 04.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Knjige, internet, filmovi, part III - Page 4 Empty Re: Knjige, internet, filmovi, part III

Počalji  slawen Sub Okt 23, 2010 8:03 am

Ја, на пример, веома често концепт (сад размишљам да ли и сoncept*) користим као синоним за предодређени систем, скуп интеракција пробраних идеја које се резултантно испољавају према спољном свету у одређеним ситуацијама за који је скуп дефинисан.
Нпр, кад причам о начину на који је устројена градска кафилерија ради решавања проблема паса луталица (и оних који са тим псима имају проблема), или нпр. о јавном градском превозу, кажем да ми се тај концепт не допада. Или допада, зависно од случаја (јесте ли знали за институцију градских бицикала у Копривници?)... У том смислу и concept јесте у неку руку појам, али ми се концепт у горњем смислу чини ширим термином од појма: сваки концепт јесте појам, али није сваки појам концепт.

Са друге стране, појам је у српском језику основна мисаона јединица, градивни елеменат наше свести о себи и свету око себе (поимање чега), али који није истовремено само прости одраз елемената природе у нашој свести, већ и скупова тих елемената, затим читавих природних или артифицијелних система, као и симбола, па и апстрактних идеја невезаних за било шта материјално (дакле, не само phenomenоn-a, већ и феномена**), да наведем само неке примере. Стога је појам уско повезан са теоријом скупова (у математици), на пример, јер усвајајући појам "пса" ми можемо да у један кавез угурамо и бернандинца и чиваву, док ће се у кавезу "мачка" наћи и Цица и Шир-Кан; сви платани које ће Ђилас да засади по Булевару су истог годишта, исте висине, истог пречника стабла, можда чак и сваки има исти број листова на истом броју грана, али је сваки јединствен, различит од оног другог. Ту се појам опет приближава concept-у, јер су и пас и мачка и платан сложени системи, који се према споља, то јест према нама као посматрачу "испољавају" као јединствен***, али појмовно увек исти однос различитих обавезних елемената (који су сваки за себе засебан појам), нпр. пси су сисари са њушком.... (јер су и "сисар" и "њушка" самостални појмови)
Појам је ужи од идеје, јер идеја подразумева и реакцију, однос према појму, систематизацију појма у неку ширу категорију. Dictionary.com каже да је идеја a concept developed by the mind. Ето нас ту опет.
Рекао бих да је појам уобличена мисао симболизована одговарајућом речју, коју промећемо у комуникацији са другима чиме она постаје општеприхваћена уколико при томе она и код другога изазива одговарајуће, жељене сензације. Читао сам о томе код Ђерђа Лукача, да се мало хвалим. Но, како се реч овде појављује само као симбол појма, то не смемо да га сведемо на word. Term, just maybe. Да не кажем perhaps, илити quite possibly.

Дакле, непреводиво је директно јер смо ми, брате, две цивилизације. К'о Кинези, или Марсовци.



*не, зајебавам се, ја тако слабо користим енглески да ме ове финесе дотакну тек кад ме неко овако директно пита, иначе за мене ни не постоје; себе бих ту упоредио са дављеником који полемише о углу под којим треба извлачити леђа из воде код напредног лептир-стила.
**oво није ништа чудно, да приликом усвајања страних речи неки народ том појму да шире или другачије значење, намерно сам ово навео да бих додатно илустровао проблем са концептом спроћу concept-а.
***у ствари, ми их тако доживљавамо
slawen
slawen

Broj poruka : 5851
Datum upisa : 11.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Knjige, internet, filmovi, part III - Page 4 Empty Re: Knjige, internet, filmovi, part III

Počalji  slawen Sub Okt 23, 2010 9:13 am

А мог'о сам и овако, укратко: Питај Пиле, она је експерт.
slawen
slawen

Broj poruka : 5851
Datum upisa : 11.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Knjige, internet, filmovi, part III - Page 4 Empty Re: Knjige, internet, filmovi, part III

Počalji  ВЈТ Sub Okt 23, 2010 2:58 pm

Нисам ја стручњак, деда. Ја сам се, својевремено, била специјализовала за теолошке текстове, не за философске (да, исмијавај ме, али "з" је тековина пролетеризације језика, исто као оно Џ у називу планине Фуђи, те Ј у Фиат, и сл.). Дефинисање појмова - уф.

Наравно, контекст је кључан за разумијевање оног широког спектра значења. Појам је за мене notion. Углавном. Заправо, први језички нагон када се каже "појам", на енглеском ми је "notion". Што не значи да је то једини приступ. Такође је и idea. Јесте и concept, али опет тај "језички нагон" код мене никада не иде у правцу да појам преводим са concept. Иако је појам много више concept него концепт. Концепт је approach, draft, outline, а concept је више идеја, представа, замисао...

Ово схватите као размишљање наглас. nerd
ВЈТ
ВЈТ
Admin

Broj poruka : 1340
Datum upisa : 11.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Knjige, internet, filmovi, part III - Page 4 Empty Re: Knjige, internet, filmovi, part III

Počalji  slawen Sub Okt 23, 2010 3:36 pm

Кад тако кажеш, Пиле, испада да су теолози нешто насупрот љубитељима мудрости.
Хејтери?
slawen
slawen

Broj poruka : 5851
Datum upisa : 11.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Knjige, internet, filmovi, part III - Page 4 Empty Re: Knjige, internet, filmovi, part III

Počalji  Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 4 od 7 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu