RESTORACIJA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Aj' jopet

5 posters

Strana 4 od 8 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeći

Ići dole

Aj' jopet - Page 4 Empty Re: Aj' jopet

Počalji  slawen Sre Avg 12, 2009 11:12 pm

Ретко добар коментар на један напис у Политици (ради се о
[You must be registered and logged in to see this link.]

iz Jocine birtije , 12/08/2009, 08:49
Dakle kad gospon profesor Goati kaze Tosa izvede zakljucke ovo je vec malo konkretnije upadne Joca Tosa zacuto pa ga gleda a Joca izvoditi zakljucke kod nas na Akademiji smo slusali dve godine joj ovo nisam znao kaze Bogdan zato te se i boje danas narocito ovi preko kad Karcika da cujemo zakljucke ovako Tosa opet u pozi posle ovog clanka gospon Tadic i gospon Toma bogami ce se zamisliti i cesati po potiljku to je stoposto kaze Mituska vec ih unapred vata prpa od odgovornosti narocito kaze Steva zato se i cesu medjusobno jer su jako zabrinuti kako ce zajedno da upravljaju Srbijom nato Joca ovo nije izvodjenje zakljucka nego ordinarno laprdanje pa naravno kaze Tosa zar si pomislio ovco da neko uzima za ozbiljno gospon profesora.
slawen
slawen

Broj poruka : 5851
Datum upisa : 11.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Aj' jopet - Page 4 Empty Re: Aj' jopet

Počalji  slawen Sre Avg 12, 2009 11:37 pm

Шта је још срање у тзв. држави Србији:

Наслеђивање радног места. Ко код нас има оца, мајку, бабу, тетку или чак и много старију заову запослену у државној или парадржавној служби, а нема посао, може да рачуна да ће одласком времешног рођака у превремену пензију (тзв. социјални програм тзв. Владе тзв, државе Србије, који се оправдава потребом смањивања броја запослених који плату примају на овај или онај начин из буџета) да започне каријеру.
Наиме, рођак који је проглашен "технолошким вишком" а има мање од 3 године до пензије потписује споразум по коме му држава исплаћује по цирка 300 € за сваку годиницу радног стажа коју је напабирчио испијајући кафе и крадући тоалет-папир из фирме; затим, бива премештен на биро рада (коме је делатност тражење посла људима) где још годину дана прима тзв. осигурање за случај незапослености (као да је без посла остао због елементарне непогоде, а не зато што је на то пристао), а онда још две последње године специјалну накнаду у висини републичког просека. Тако је биро рада постао нека врста чистилишта за будуће пензионере. Баш лепо.

А пошто је радно место тог будућег пензионера на тај начин остало "упражњено", на њега бива постављен рођак од пензоског приправника. Још лепше. Па неће ваљда "неког са стране", прво треба нашу децу да запослимо.

Да не причам напамет и конфабулирам, ево [You must be registered and logged in to see this link.]

Обрати пажњу како директор filijale NSZ u Leskovcu, pod čijom je ingerencijom i ispostava u Vlasotincu, Jovica Marinković брани Динкићевог рођака да није добио посао преко везе, зато што му рођак министар, већ је све по реду и закону. Дакле, тај директор бироа рада tvrdi za Glas javnosti da je Aleksandar Dinkić zaposlen na mestu evidentičara, za koji je predviđena SSS.
- NJegov otac je radio u službi, ali je otišao u penziju, pa je zaposlen Aleksandar. NJegov posao je da vodi evidenciju o redovnom javljanju nezaposlenih lica i izdavanju potvrda - kaže Marinković, ističući da su u vlasotinačkoj ispostavi, pored Aleksandra Dinkića, zaposlene još četiri osobe.


Башка што их има петоро којима незапослени Власотинчани треба да се јављају редовно. Вероватно је један од њих Шурда.
slawen
slawen

Broj poruka : 5851
Datum upisa : 11.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Aj' jopet - Page 4 Empty Re: Aj' jopet

Počalji  neprijateljska emigracija Čet Avg 13, 2009 6:31 am

slawen ::
Пази, имам ону гадну навику да понекад, без упозорења, сасвим неочекивано и без неких унапред утврђених, да не кажем чврстих и сталних критеријума снимам делове разговора које водимо и то после чувам у прашњавој, али богатој архиви, па не можеш знати да нећу и одговор на напред изнето питање (упућено горњем наслову, прописно таксирано и заведено у деловоднику).

A bunio si se kad te je Hate optuzivao za saradnistvo u Sluzbi :)
neprijateljska emigracija
neprijateljska emigracija

Broj poruka : 512
Datum upisa : 12.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Aj' jopet - Page 4 Empty Re: Aj' jopet

Počalji  neprijateljska emigracija Čet Avg 13, 2009 6:57 am

slawen ::

...zalopojke nad lopovskim komunalijama...

Kao neko ko placa komunalije za 4 objekta u 2 razlicite savezne drzave + Srbiji ( ovo isticim da bi se spoznala siroka lepeza raznih "provajdera" , a ne da bi istakao nivo vlastitog modela duznicke ekonomije), mogu ti reci da je tu manje-vise sve isto.

Dijelom to ima uporista u ekonomskoj logici, jer ti (cak i sa svojom jednokratnom uplatom za prikljucak na mrezu - strujnu, vodovodnu,itd) sa svojim koristenjem nebi otplatio onog sto ti je razvukao kablove od ulicne bandere do brojila i taj isti kabal ni za 20 godina, stoga i taj fiksni dio racuna.

Pride se tu nakace svi nivoi vlasti da pokupe svoj harac. Dok sam zivio u samom gradu Cikagu, za telefon sam placao gradski, okruzni ( Cook County), drzavni/republicki (Illinois) i federalni porez samom cinjenicom da imam telefon. Bez obzira na upotrebu, pa ti vidi.

Onda tu jos imas i marketning samog provajdera: da bi smanjili cijenu po jedinici usluge koja se reklamira, povecaju ti fiksni dio koji ide u tzv. "fine print". To u situacijama gdje postoji konkurencija, nrp mobilni operatori.

A tek tamo gdje (prave) konkurencije nema, dodaj i poslednji i najvaziji faktor: moze im se. Ako ti se ne svidja, ti svijetli na vosak, a grij se na drva.


A posto ja to ne zelim, onda cutim i pusim.


A i zivot je prekratak da bi se nervirao zbog sitnica. Nisu komunalije Liga Sampiona, pa da se nerviram. :lol:
neprijateljska emigracija
neprijateljska emigracija

Broj poruka : 512
Datum upisa : 12.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Aj' jopet - Page 4 Empty Re: Aj' jopet

Počalji  slawen Čet Avg 13, 2009 10:27 am

Тема је шта је то тамо све боље него у Србији (илити зашто је у Србији најгоре, по тумачењу пилета), па сам почео да ређам примере из живота & рада, а ти ме одмах минираш искуствима из града Чикага на пољу комуналија. Миссим, није да си промашио тему, али треба сагледати шири контекст, јел'те, зашто ко и где краде.
И у том смислу, било би глупо нервирати се само због ових тривијалија, кад је све остало у реду, а још глупље (што волим овај компаратив) када је све остало у ......, и ту сте у праву обоје, с тим што је на тај начин пиле прећутно признала да сам у праву, а тога није ни свесна.

Дедер, реци ми, кад си већ живео у Чикагу, јеси ли ти тамо и колико платио да ти "уведу" телефон и струју, је ли расписиван самодопринос за водовод & канализацију? И је ли можда бандера коју си ти побо-о и струјомер који си ти купио, а морао си, иначе не би "добио" прикључак после постала својина електродистрибуције.

Штета што није са нама s@rb, он би нам могао изнети из прве руке примере из брацке Швабије, тек да малко подупре моје тврдње, да е испадне да измишљам.
slawen
slawen

Broj poruka : 5851
Datum upisa : 11.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Aj' jopet - Page 4 Empty Re: Aj' jopet

Počalji  slawen Čet Avg 13, 2009 11:20 am

А да има луђих држава од Србије и луђих новина од Вашингтонпоста истовремено доказује [You must be registered and logged in to see this link.], гласило Црногорских Срба (ако већ могу да постоје Лужички Срби, па и Лужнички Срби*, онда могу и ови Црногорски) у Црној Гори, коју, уз напред поменуте Црногорске Србе наставају махом Несрпски Црногорци (посебан народ, веома древан, за разлику од Српских Црногораца, који сви живе у Београду, изузев две енклаве: Кнић и једно село у Војводини), те нешто Шиптара и Руса.

Тамо нису конфронтирани поштена опозиција спроћу лоповске власти, као што је ред у нормалним државама попут миле нам Србије и осталих демокрацких режима, тамо су те две групације прерасле у засебне нације, доказујући да Енгелс није имао појма.


*Лужнице, село крај Крагујевца.
slawen
slawen

Broj poruka : 5851
Datum upisa : 11.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Aj' jopet - Page 4 Empty Re: Aj' jopet

Počalji  neprijateljska emigracija Čet Avg 13, 2009 3:48 pm

slawen ::Дедер, реци ми, кад си већ живео у Чикагу, јеси ли ти тамо и колико платио да ти "уведу" телефон и струју, је ли расписиван самодопринос за водовод & канализацију? И је ли можда бандера коју си ти побо-о и струјомер који си ти купио, а морао си, иначе не би "добио" прикључак после постала својина електродистрибуције.


I dalje zivim u Cikagu, samo sad izvan teritorije samog grada, tako da sam se jednog jarma oslobodio. Naime, ovde opstina/grad imaju pravo da uspostave svoje namete na promet svih usluga i roba u obliku poreza na promet, tzv. Sales Tax. Taj namet rangira od 4% do 10.5% zavisno od grada. Povrh toga se uvode i specijalni porezi na odredjene usluge kad ponestane para od "normalnih" nameta. Tako je u samom gradu Cikagu uvedena taksa na hotelska nocenja i rentiranje automobila, jer se na taj nacin globe posjetioci koji nemaju institucionalizovan nacin da se protiv toga bune, osim da odluce da ne posjecuju grad. Tako je idijelom financiran ganc novi fudbalski stadion od $400MM koji je u vlasnistvu grada, a koristi ga lokalni ( privatni) fudblaski klub uz minimalnu naknadu, a ubiru karte od prodaje ulaznica igrajuci na gradskom stadionu u cijoj gradnji nisu ucestvovali. Sweet deal, ako si vlasnik kluba. Jeben si ako zivis u gradu ili posjecujes.

I da ti odgovorim na pitanje u vezi komunalija, da, placa se jednokratni prikljucak. tzv. "activation fee" i tu je oko $50 zavisno od usluge. Strujomjerac ( ovo bas zvuci novohrvatski), kao i plinomjerac je u vlasnistvu firmi. Korisnicka odgovornost pocinje od brojila, pa dalje kroz instalacije do stekera/plamenika na sporetu.
neprijateljska emigracija
neprijateljska emigracija

Broj poruka : 512
Datum upisa : 12.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Aj' jopet - Page 4 Empty Re: Aj' jopet

Počalji  slawen Čet Avg 13, 2009 5:04 pm

А бандере, копање канала, самодоприноси... јел' мораш ти да купиш и поставиш тај струјомерач или то они раде о њиховом трошку, тј. за тих 50 бака?
slawen
slawen

Broj poruka : 5851
Datum upisa : 11.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Aj' jopet - Page 4 Empty Re: Aj' jopet

Počalji  slawen Čet Avg 13, 2009 5:18 pm

И што је најгоре, опет смо почели о томе, а има посебан топик за упоредну анализу наших и америчких комуналаца.
Ово ("Ај' јопет") је био само свечани поздравни говор на отварању који је временом и кроз разне фазе прерастао у клинч пијаних гостију који се љубе и један другом вичу у уво.

И шта кажеш, за 400 $ добијеш српско држављанство?
А пошто је америчко?
slawen
slawen

Broj poruka : 5851
Datum upisa : 11.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Aj' jopet - Page 4 Empty Re: Aj' jopet

Počalji  neprijateljska emigracija Čet Avg 13, 2009 8:54 pm

slawen ::А бандере, копање канала, самодоприноси... јел' мораш ти да купиш и поставиш тај струјомерач или то они раде о њиховом трошку, тј. за тих 50 бака?

To je njihovo sve do brojila, ukljucujuci i brojilo. Oni to postavljaju o svom trosku.

Samodoprinosi su takodje nerijetka pojava. Ali to se uglavnom radi perfidnije, prodaju se obveznice, pa se onda trosak pacanja obveznica uvalja u opsti porez na nekretnine iz kog se onda to placa.

Da se Vlasi ne dosjete.

Porez na nekretnine je razlicit od grada do grada i drzave do drzave. U Kaliforniji, npr je fiksnih 3% od cijene kuce kad je kupis. Kod mene otprilike 1.5% trzisne cijene koja se ustanovlljava svake 3 godine, na osnovu prodajnih cijena. U Nevadi se ni ne placa, jer drzava kupi kajmak od legalizacije kocke.

Uopsteno i uprosceno, ali je manje vise to.

Glede drzavljanstva, ne znam koliko je sad za americko, ali ne mislim da je mnogo vise od $400. Pri tome oni placaju sluzbenike $20 na sat, a u Srbiji na dan.
neprijateljska emigracija
neprijateljska emigracija

Broj poruka : 512
Datum upisa : 12.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Aj' jopet - Page 4 Empty Re: Aj' jopet

Počalji  slawen Čet Avg 13, 2009 9:23 pm

$400?

Мнооого је куме, мноого је....
slawen
slawen

Broj poruka : 5851
Datum upisa : 11.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Aj' jopet - Page 4 Empty Re: Aj' jopet

Počalji  slawen Čet Avg 13, 2009 9:34 pm

Кад је било ово са одржавањем саИта данас, замислио сам ја себе к'о Пају Вујисића у "Ко то тамо пева" кад су наишли на оног чичу који оре друмове и дере се децоооооооо, буши, ха, ха, ха, буши и наплаћује по 5000 за гажење орања, па Паја на крају улази у аутобус и онако смркнуто каже путницима:
Не ваља. Неће да нас пусте да прођемо док не платимо.
Колико?
Много! 10 000.

Само ме занимало какве бисте фаце направили.

Сад, није да ме Ацика није помало асоцирао на целу причу, али сам хтео да кажем да је Паја суво поштење и пословни морал спрам српске државе данас.
slawen
slawen

Broj poruka : 5851
Datum upisa : 11.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Aj' jopet - Page 4 Empty Re: Aj' jopet

Počalji  slawen Čet Avg 13, 2009 9:40 pm

Него читам како неке две жене из околине Добоја, мајка од 76 година и ћерка 44 убиле заједничког љубавника старог 44 године, па га после исекле секиром на комаде и њиме храниле свиње.
Прича се по селу да је покојник опслуживао и унуку од 15 година, која се мало пре тога "удала" у суседно село.

Какав флеш!
slawen
slawen

Broj poruka : 5851
Datum upisa : 11.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Aj' jopet - Page 4 Empty Re: Aj' jopet

Počalji  neprijateljska emigracija Čet Avg 13, 2009 9:43 pm

Da ti dam jedan primjer nevidljivog samodoprinosa, odnosno muljavine na lokalnom nivou.

Kad su bili predsjednicki izbori u Novembru, jedna od 30-ak stvari koji su bili na listicu bilo i referendumsko pitanje: Da li ste za izdavanje obveznica u iznosu od $185MM radi uredjivanja lokalnog Park Districta ( na nivou okruga gdje zivim, Lake County -oko milion stanovnika)?

Na engleskom je to izgledalo otrpilike: "Do you favor a bond sale...". Vecina ljudi ne zna da je to zapravo pozajmljivanje para, misle da je to prodaja necega konkretnog koje ce donijeti $185MM.

Ja naravno zaokruzim NE, jer ko je lud u ovo krizu da se zaduzuje, pa za jos tako nesto trivijalno i bez goruce potrebe. Rekoh, ko je ova budala koja je ovo progurala kao referendumsko pitanje.

Dodjem kuci s posla taj dan, upalim TV da vidim kako Obama prolazi, i da vidim sta se desava na lokalnom nivo, kad ono referendum prosao sa 2/3 glasova!! 65% in favor!

Lopovluk i glupost ne uspijeva samo u Srbiji.
neprijateljska emigracija
neprijateljska emigracija

Broj poruka : 512
Datum upisa : 12.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Aj' jopet - Page 4 Empty Re: Aj' jopet

Počalji  neprijateljska emigracija Čet Avg 13, 2009 9:44 pm

slawen ::Него читам како неке две жене из околине Добоја, мајка од 76 година и ћерка 44 убиле заједничког љубавника старог 44 године, па га после исекле секиром на комаде и њиме храниле свиње.

Da znas da razmisljam prestati jesti svinjetinu.


I onda se potom dohvatim cvaraka.
neprijateljska emigracija
neprijateljska emigracija

Broj poruka : 512
Datum upisa : 12.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Aj' jopet - Page 4 Empty Re: Aj' jopet

Počalji  slawen Čet Avg 13, 2009 9:52 pm

Јел' знаш ти да су чварци у Србији 25% скупљи од бута без костију?
А да је бут без костију у Србији дупло скупљи него у Аустрији?
Свињски, наравно.

Е, сад, није ми јасно, у тој Америци је исто као у Србији: кад даш паре за обвезнице можеш да се опростиш од њих, као оно кад беше Зајам за привредни препород или Зајам за аутопут? (на ово не мораш да одговориш, сви знамо одговор, то ја само због драмаичности и темпа дискусије).
Осим тога, оно што је за тебе безвезан економски потез, може за неког другог да буде пробитачно.
И Хитлер је волео јавне радове. Сад чујем да Обаму пореде са њим, а поводом реформе здравственог система?
slawen
slawen

Broj poruka : 5851
Datum upisa : 11.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Aj' jopet - Page 4 Empty Re: Aj' jopet

Počalji  neprijateljska emigracija Čet Avg 13, 2009 10:13 pm

slawen ::Америци је исто као у Србији: кад даш паре за обвезнице можеш да се опростиш од њих, као оно кад беше Зајам за привредни препород или Зајам за аутопут? (на ово не мораш да одговориш, сви знамо одговор, то ја само због драмаичности и темпа дискусије).

Ne, ako kupis obveznice ( pozajmis pare okrugu, gradu, drzavi) place ce ti ih nazad dok ne dobijes sve svoje pare, sa kamatom*. Poenta je u tome da poreski obveznici iz tog grada, okruga, drzave placaju to nazad onima koji su te pare okrugu pozajmili ( odnosno kupili njihove obveznice). Placaju, a da ni ne znaju jer je to dio poreza na nekretnine koji placaju svake godine. Taj "nevidljivi samodoprinos" o kom sam pricao.

A sve to zato sto neko u okruznoj vlasti hoce da:

1) namakne posao svom burazeru koji ima rasadnik mladih stabljika hrasta
2) namakne svom pajdasu koji ima banku zajam na kom ce uredno zaradjivati 4-5% koji je prakticno bez rizika**
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

* osim ako grad, okrug ne bankrotira
** malo koji grad ce bankrotirati, jer je placeanje poreza na nekretnine uslov da mozes zivjeti u svojoj kuci, cak iako nemas hipoteku. Naime, kuca moze biti potpuo otplacena, ali ako ne platis porez na nekretnine duze od 6 mjeseci preko roka, kuca ide na dobos
neprijateljska emigracija
neprijateljska emigracija

Broj poruka : 512
Datum upisa : 12.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Aj' jopet - Page 4 Empty Re: Aj' jopet

Počalji  slawen Čet Avg 13, 2009 10:45 pm

Нау ју токин!

Сад ћу ја теби да објасним то око самодоприноса, србских обвезница и институција јавних финансија у цивилизованом свету.

Обвезнице јавних зајмова су финансијски инструмент помоћу којег држава или неки нижи ниво организовања (покрајина, регија, град, па и локална заједница, ово на крају нарочито подвлачим, видећеш и зашто) на брз, ефикасан и јевтинији начин долази одмах до великих количина новца (који би иначе скупљали годинама и никад га не би сабрали на гомилу, јер би се увек појавило нешто ургентно у шта треба "преусмерити средства") које су им потребне за финансирање ратова, неких јавних радова и сличних ванредних расхода (мада има примера из историје када су зајмови расписивани и ради покрића буџетског дефицита).
Зашто је тај начин економски исплативији? Камате које се исплаћују код јавних зајмова су ниже него на комерцијалне кредите, али је, као што си и сам лепо приметио, ту и мањи ризик за купца обвезница, а и нема банкарске провизије. Итд, итд.
То је, ако ме памет служи, писало у мом уџбенику Институција јавних финансија са факултета.

Тзв. српски јавни зајам није зајам у правом смислу речи, јер:
А) постоји категорија бесповратног зајма; дан - данас на понекој телевизији пусте снимке оних патриота који су 1990. године своје тешко стечене марке, круне или доларе поклањали мајчици Србији уписивањем "бесповратног зајма"; српски самоуправљачи су по најмање једну дневницу месечно басповратно позајмљивали СРС на челу са СПС и СМ. А бесповратни зајам није зајам, то је поклон.
Б) ако ниси толики родољуб, па си Србији дао паре на зајам, под условом да ти их она са каматом врати некад, то уопште не мора да се деси: обвезнице помињаног зајма за аутопут купили су моји родитељи тамо седамдесетих година прошлог века знајући унапред да ће висина инфлације да обезвреди и главницу и камату (што се, узгред буди речено дешавало и са динарском штедњом у домаћим банкама), али пошто су били партијски функционери, то је био само враћање малог дела онога што су из исте торбе добили, па је било разумно; осим тога, ја сам био један од ретких студената који је уживо видео обвезнице и талоне за камате (нису све ни наплатили, толико им је пала вредност), па сам из те приче извукао додатну корист; међутим, нико се није тако успешно ослобађао дугова по основу зајмова као рахметли Цобе - чак и да није било хиперинфлације, чисто сумњам да би се неко усудио да му тражи своје паре назад, чак се сећам да је после увођења Аврамовог динара био расписао неки нови зајам... који су морали да упишу његови "привредници".... и тај рад.

Са друге стране, самодопринос у Срба је бесповратно давање пара лоповима без икаквих маски и фолирања: платиш материјал, ископаш канале, поставиш бандере, а онда све то лепо постане власништво електропривреде или водовода. Ту је добра фора још и то што се све то дешава у урбанизованој зони, на градском грађевинском земљишту где си ти платио накнаду за коришћење тог земљишта која у себи садржи све те сзавке које ти поново и у целости плаћаш, да би постеле својина неког трећег (електродистрибутивно предузеће је свуда у нормалном свету, а кажу биће и у Србији, приватно).
Самодопринос, распитао сам се откако је почела ова криза, постоји и у Америци. На пример, кад се граде нова насеља, па треба провући асфалт или воду, а нису сви плацеви са кућама унапред продати; али то је нешто сасвим, сасвим друго. Јесам ли у праву?
slawen
slawen

Broj poruka : 5851
Datum upisa : 11.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Aj' jopet - Page 4 Empty Re: Aj' jopet

Počalji  slawen Čet Avg 13, 2009 10:48 pm

А порез на непокретности (да ти буде јасније: порез на поседовање непокретности, пошто постоји и порез на промет непокретности, који се плаћа приликом сваке продаје или поклона, наслеђивања...) постоји и у Србији, али је процентуално много мањи, приходе убира директно општина, заправо требало би, али то не ради због "социјално одговорне политике социјално одговорне државе" илити због подилажења олошу, па тај порез плаћа само онај ко мора, рецимо будала која хоће да путује негде, па мисли да му је за визу потребна не само потврда републичке пореске управе да је измирио све порезе и доприносе, већ и потврда из општине; тако једна моја колегиница и једна докторка чија ћерка....
slawen
slawen

Broj poruka : 5851
Datum upisa : 11.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Aj' jopet - Page 4 Empty Re: Aj' jopet

Počalji  slawen Čet Avg 13, 2009 11:23 pm

Дакле, оно што сам хтео да ти кажем је да је нормално да држава/општина узима зајмове и да је нормално да их враћа. А да би их вратила, нормална држава то ради из својих нормално некомерцијалних прихода - пореза, јер нормална држава се не бави комерцијалним активностима. Такође је нормално да држава паре прикупљене јавним зајмом улаже у некомерцијалне сврхе, управо зато што су друштвено потребне, али нису исплативе приватним инвеститорима, или би пак било сувише штетно и опасно те ствари им препустити.

Све то што си рекао о "притајеном самодоприносу" је тако, тако српски....
slawen
slawen

Broj poruka : 5851
Datum upisa : 11.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Aj' jopet - Page 4 Empty Re: Aj' jopet

Počalji  neprijateljska emigracija Pet Avg 14, 2009 12:35 am

slawen ::Нау ју токин!

Сад ћу ја теби да објасним то око самодоприноса, србских обвезница и институција јавних финансија у цивилизованом свету.

Обвезнице јавних зајмова су финансијски инструмент помоћу којег држава или неки нижи ниво организовања (покрајина, регија, град, па и локална заједница, ово на крају нарочито подвлачим, видећеш и зашто) на брз, ефикасан и јевтинији начин долази одмах до великих количина новца (који би иначе скупљали годинама и никад га не би сабрали на гомилу, јер би се увек појавило нешто ургентно у шта треба "преусмерити средства") које су им потребне за финансирање ратова, неких јавних радова и сличних ванредних расхода (мада има примера из историје када су зајмови расписивани и ради покрића буџетског дефицита).
Зашто је тај начин економски исплативији? Камате које се исплаћују код јавних зајмова су ниже него на комерцијалне кредите, али је, као што си и сам лепо приметио, ту и мањи ризик за купца обвезница, а и нема банкарске провизије. Итд, итд.
То је, ако ме памет служи, писало у мом уџбенику Институција јавних финансија са факултета.

Da, mislim da se razumijemo.

Takodje, ja ne kritikujem javno finansiranje kao takvo, vec ukazujem na itekako prisutnu korupciju u svemu tome. Odnosno cisti lopovluk, balkanski stil. A o politickim manipulisanjem i politickim zloupotrebama javnog finansiranja koje su legalne, o tome bi mogao knjigu da napisem ( kad bi bio rjecit kao vas dvoje). Najnovije primjer ti je ovaj jebeni "cash for clunkers" program.


Самодопринос, распитао сам се откако је почела ова криза, постоји и у Америци. На пример, кад се граде нова насеља, па треба провући асфалт или воду, а нису сви плацеви са кућама унапред продати; али то је нешто сасвим, сасвим друго. Јесам ли у праву?

Pa postoje, mislim da sam to vec napomenuo. Primjer jer recimo kad udruzenja stanara ( odnosno vlasnika stanova) u zgradama to rade u slucajevima kada regularni mjesecni izdatak koji oni placaju ( povrh hipoteke bankama,i poreza na posjedovanje nekretnine) ne moze da pokrije nekakav veliki trosak ( npr. popravka lifta u zgradi) koji nije bio planiran u budzetu.

BTW, postoji i porez na trgovinu nekretninama, ide i do 4% od prodajne cijene, zavisi od grada do grada.
neprijateljska emigracija
neprijateljska emigracija

Broj poruka : 512
Datum upisa : 12.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Aj' jopet - Page 4 Empty Re: Aj' jopet

Počalji  slawen Pet Avg 14, 2009 2:56 am

Ма, лоповлук је радном човеку иманентан, што би рекао наш РИП премијер, само се поставља питање институционализације истог.
Видиш, као и у било којој другој области живота, и у имовинској сфери се формира елита која гледа да меси и усмерава друштвену стварност према сопственим потребама, само је питање да ли је политичка власт конкретне земље (не мислим при том на "власт" ове или оне партије, већ на инситуционални оквир у којем се реализује политичка власт) у стању да поднесе сопствену елиту, или је принуђена да је зарад свог опстанка елиминише, осуђујући тако и целу земљу на пропаст, далекосежно посматрано.
Као пример наводим Србију после Турака. Српски устанци су првенствено били политичкоекономски преврати, који су за основни циљ имали да једну групацију развласте и једну економску елиту експропришу и замене другом, а све то под барјаком националног ослобођења и препорода (до којег управо због тако рангираних циљева никада у пуној мери није ни дошло, односно Срби су се као нација остварили у тренутку када то више није могло ништа добро да им донесе), да би се све то наставило кроз ослободилачке ратове и коначно окупацију Југославије са поделом КундК мрцине ради миноризације једног, а фаворизације другог европског великог народа. И српски је усуд да због тога, као и због околности када се и где то дешавало ниједна власт у Србији од Карађорђа до данас није довољно потрајала, није успела да преживи дечје болести и историјски се потврди, е да би могла да сопствену елиту доживљава као најбољи део свог друштва (што она по дефиницији и јесте) па стога као покретача друштвених токова, а не као опасност по сопствену лоповску егзистенцију.
Јер задатак је елите да стално лупа по прстима; то је путник на задњем седишту који шоферу (политичка власт) говори куда жели да га одвезу, али и подвикне када вожња постане непријатна.
А када је шофер смеона лопужа која је навукла униформу стргнуту са претходног возача (кога је оробљеног закључала у клозету) и која први пут седа за волан са намером да кола одвезе у своје село, најмање што му је потребно је неко закерало позади.

Намерно наводим време као веома битан фактор; јер, свака нова власт на исти начин смењује стару, али ту хипотеку вуче само неко време, зато што се време се у политици мери људским веком, а не неким апстрактним, безличним јединицама мере.
slawen
slawen

Broj poruka : 5851
Datum upisa : 11.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Aj' jopet - Page 4 Empty Re: Aj' jopet

Počalji  ВЈТ Pet Avg 14, 2009 3:26 am

Не замјерите ми, али ми је велики терет мозгу ово да читам. Немам појма о чему ви причате. Убија ме ваљда ова дисертација, да јој вазда све... (Сад ћеш ми, деда, опет рећи да се вадим на дисертацију, и вјероватно ћеш бити у праву, али ипак је то логично).
ВЈТ
ВЈТ
Admin

Broj poruka : 1340
Datum upisa : 11.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Aj' jopet - Page 4 Empty Re: Aj' jopet

Počalji  neprijateljska emigracija Pet Avg 14, 2009 5:59 am

врло_јак_тим ::ова дисертација

Koja, ako smijem pitati?
neprijateljska emigracija
neprijateljska emigracija

Broj poruka : 512
Datum upisa : 12.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Aj' jopet - Page 4 Empty Re: Aj' jopet

Počalji  neprijateljska emigracija Pet Avg 14, 2009 6:04 am

slawen :: Српски устанци су првенствено били политичкоекономски преврати, који су за основни циљ имали да једну групацију развласте и једну економску елиту експропришу и замене другом, а све то под барјаком националног ослобођења и препорода (до којег управо због тако рангираних циљева никада у пуној мери није ни дошло


Pojasni ovo, ako moze.
Da li je ta grupa, sto bi Hate rekao svinjogojaca bila sputavana u razvoju od Turaka, ili se svinjogojcima tad ucinilo da je dobar moment da se natera Kurta da sjase?
neprijateljska emigracija
neprijateljska emigracija

Broj poruka : 512
Datum upisa : 12.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Aj' jopet - Page 4 Empty Re: Aj' jopet

Počalji  Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 4 od 8 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeći

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu