RESTORACIJA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Иста стара прича

+2
neprijateljska emigracija
slawen
6 posters

Strana 4 od 9 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sledeći

Ići dole

Иста стара прича - Page 4 Empty Re: Иста стара прича

Počalji  amans* Sre Feb 17, 2010 4:19 am

врло_јак_тим ::
neprijateljska emigracija ::Uopste nemam nikakvu pricu. Ali i kad je nema, uvijek je ona ista stara prica. Pijem neko vino i pada mi na pamet ponovo rat u Krajini i Sarajevu.

Sto dalje to gore. Znam da zvuci pateticno ( i vjerovatno jeste), ali nikako od tog sranja da pobjegnem.

Sto je najgore, isto je i kad ne pijem.

Видиш, чак си и ти почео да говориш "знам да звучи патетично". Реченица треба да буде "вјероватно вам звучи патетично, али то је само знак да нешто с вама није у реду. Реците ми шта није патетично"!

Није патетично.

Nije pateticno.


Ja idem jos dalje u proslost; kad sebe stavljam u kontekst, cesto mi se desi da podjem od racija na novosadskom keju 42., i maminog sefa kome je cela porodica oterana pod led u toj istoj raciji. Ostatak zivota je proveo sam samcit. Od njega sam dobila svoj prvi recnik engleskog jezika u petom razredu osnovne. Stari, nasmeseni, tuzni cikica, tata Levi. Podsecao me je na Crnjanskog sedamdeset i koje, po povratku iz emigracije, kada su ga vodali po knjizevnim vecerima. Tu je onda komsinica sa drugog sprata koja je imala istetoviran broj iz Ausvica na nadlaktici leve ruke, pa prijateljicin tata koji je kao sedamnaestogodisnjak odlezao deset na Golom Otoku, i druge koja se rodila kad se tata vratio sa istog, pa ona dobila ime Vera. ...tu krenem, a zavrsim sa ...evo kolk'o u nedelju, spominjala sam onaj zaljubljeni par, momak i devojku, sto su izgibli u Sarajevu pokusavajuci da izadju, pa ih skinuli i sa srpske i sa muslimanske strane... i ostali da leze mrtvi na raskrsnici danima... Stavljam sebe u svoj kontekst, ameri me belo gledaju, ne znaju what to make of it, a ja mislim, tough luck, deal with it.


вјероватно вам звучи патетично, али то је само знак да нешто с вама није у реду--jako lepo receno
amans*
amans*

Broj poruka : 1003
Datum upisa : 04.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Иста стара прича - Page 4 Empty Re: Иста стара прича

Počalji  amans* Čet Feb 18, 2010 6:19 am

"Trebalo bi pisati kronike (i romane) o stvarima o kojima danasnje pokoljenje i ne sanja, a iz gluhonijemnih administrativnohistorijskih udzbenika ne ce nista doznati ni nauciti. Roman o jednoj Falangi koja se upustila u vitesku borbu sa stoljecima; kronika o tome kako ih je pojela magla, kako su ostali po raznim grobljima od Spanjolske do Sibira, kako su skapavali na robiji i na stratistima, a ipak, da nije bilo njih ne bi bilo ni strukturalne izmjene ni stecenih prava u okviru raslojavanja naseg drustva koje se zvalo gradjansko. Citav niz kardinalno stecenih prava danasnjeg stanja fakata smatra se svrsenim cinom, vrlo vazno, bilo pa nije, idemo dalje!" (Januar 1958)

E to "smatranje svrsenim cinom" nam je doslo glave, jer, krenuci dalje, mi smo se u stvari survali u proslost. To Fric nije mogao da pretpostavi.

A sad, my favorite:

"Zivimo u rasponu od cetiri stoljeca. Rodili su nas autenticni barokni ljudi iz marijaterezijanskog vremena grofova Bobellesa, Erdodyja, Sermagea itd. Rodili smo se i pozivjeli u franciskojozefinumu, a taj se udavio u krvi. Prozivjeli smo svoj intelektualni pubertet na pocetku dvadesetog stoljeca, u okviru 'probudjenog nacionalizma', po tipu ilirizma, koji je potrajao sve do Kraljevstva SHS, a Oktobar zapravo je vec anticipirao Dvadesetiprvo stoljece. A onda se sve survalo u besmisao -- entre deux guerres, da bi se udavilo u krvi. Izronivsi iz te proklete krvi, nismo vise bili ono sto smo mislili da jesmo, i nikada se ne cemo vratiti u predstanje. Do 1940 vjerovali smo u dokaznu snagu svojih argumenata, a zatim, rasplinuvsi se u punom nistavilu svega sto se u nasim ocima zvalo neka estetika ili moralna vrijednost, danas ne znamo ni kuda ni kamo." (Decembar 1967)
amans*
amans*

Broj poruka : 1003
Datum upisa : 04.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Иста стара прича - Page 4 Empty Re: Иста стара прича

Počalji  amans* Čet Feb 18, 2010 6:32 am

Crni humor nasih kamermana i lijevo i desno, pomalo besperspektivni ocaj koji se javlja sve glasnije u nasoj erotiziranoj novelistici, sve to govori da se bas dobrano valjamo na olujnom moru kad ljudi usred enervantne plovidbe gube iz dana u dan zivce sve ocitije.

Mrzimo se medjusobno i uzajamno uzduz i poprijeko, jalovo i histericno. Mrzi otac sina jer je fakin, jer se opija, jer se skice citave noci, jer ne polaze ispite, mrzi sin oca jer spada u staru kramu, jer ga je vrijeme pregazilo, mrzi mama svoju kcercu jer propovijeda slobodnu ljubav i jer ne ce da se uda za maminog izabranika (perspektivnog diplomata), mrze se muzevi i zene, tetke i stricevi, sestricne i bratici zbog oporuka i ostavinskih rasprava, tko je kome ukrao vinograd, klavir ili kucu, mrze ordinarijusi svoje asistente i obratno, mrze pacijenti lijecnike i bolnice, preziru i ogovaraju pravni klijenti zakone, suce i pravdu, mrze suci advokate i okrivljenike, mrze se spolovi, mrze se ideologije, mrze se politicki programi, mrzimo se svi zajedno zbog nervoznog raslojavanja socijalnih odnosa odozgo dolje i obratno. Optuzujemo se uzrujano preuvelicavajuci svakodnevne sitne nedostatke, svaljujemo krivnju jedni na druge jer kisemo, jer nas bole zubi, jer dugujemo, jer ne ucimo, jer smo nestretni u braku, jer smo lijeni i tako, optuzujuci se razdrazeno zbog najpoganijih poroka, mijenjamo principe kao prljave carape, padamo iz krajnosti u krajnost proklinjuci svoju sudbinu i, bacajuci krivnju jedni na druge, poricemo smisao svake borbe i odricemo jedni drugima sva pozitivna svojstva, karaktere i sposobnosti.

Tesko se putuje iz starih prezivljelih stanja u predjele neotkrivenih jos drustvenih odnosa. Putujemo iz traljavih, davno vec prezivjelih prilika u dvadeset i prvo stoljece, a jos se nismo oslobodili ni baroka. Razapeti izmedju tri stoljeca iznad opasnog ponora i neizvjesnosti, mi smo zapravo most preko koga ce preci pokoljenja, a dobro je jedamput primijetio Tito da je sudbina i suvise toga natovarila na jednu generaciju.

(mart 1958)
amans*
amans*

Broj poruka : 1003
Datum upisa : 04.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Иста стара прича - Page 4 Empty Re: Иста стара прича

Počalji  amans* Čet Feb 18, 2010 6:48 am

12. X 1967
"...Okruzeni smo samim kverulantima. Te ovo, te ono, te nista nije dobro. Moje teorije o 'medu i mlijeku' nailaze na kiseo prijem. Nitko, ama bas nitko ziv, nema jasne slike o koordinatama stvarnosti. Zaboravljajuci sve, ljudi ne vode racuna o kobnim mogucnostima. Sve je oko nas plebiscitarno negativno, svi smo zapleteni u elementarnim protuuslovljima. Kobne prognoze."

28. X 1967
"...Za pedeset godina mogu se sistematski, kroz nastavne planove, provesti citava pokoljenja kroz pustinju duha do potpunog pomanjkanja pamcenja."

29. X 1967, nedjelja
"...Dosadno mlacenje prazne slame. Brzo se strovaljuju ludi jahaci u grobove. Kakva je to kavalkada? Kakve se to bizarne ideje javljaju na rubu ponora? U magli, u kisi, jasemo kroz mracnu sumu, u glupoj noci, nikad joj nema kraja. Nas nokturno i gluh je i slijep. Ljudi (intelektualci) izgubili su kompase i svaku nadu, uvjerenja, misli i uopce sebe same, lutaju amo-tamo, desno i lijevo, a ide im bolje nego ikada. Precjenjivanje sebe i svoje liliputanske sitnobe promjecuje se na svakome koraku."


31. X 1967.
"ostati vjeran grobovima, kakva je to politika?"

(tu sam na margini dodala dobra tacno 30 godina kasnije.)
amans*
amans*

Broj poruka : 1003
Datum upisa : 04.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Иста стара прича - Page 4 Empty Re: Иста стара прича

Počalji  amans* Čet Feb 18, 2010 6:52 am

I za kraj, zapis od 6. februara 1969. Krlezinog Dnevnika:

"Deset centimetara snijega, pa ni toliko, a svi su iznenadjeni, zabezeknuti, da, upravo uvrijedjeni sto se taj i takav snijeg uopce usudio pasti, kao da ne zivimo u snjeznoj zoni i kao da je danasnje magleno snjezno jutro neka vrsta meteoroloski neocekivanog iznenadjenja, takoreci nevidjena katastrofa. Zapeo je promet u gradu, stali su autobusi i tramvaji, vlakovi i automobili, sve je zapelo! 'Neka se raja snadje!' Nema poste, nema telefona, nema voznog reda, nema prometa, nema rasvjete, nema plina, sve su zice pokidane, pao je snijeg, sve su ulice zatrpane, pelivanska snjezna fakinarija zaprijetila nam je kao apokalipticka neman i stampa trubi o tome kao o kozmickoj opasnosti. Goldonijevske zgode i nezgode na sve strane. Smijeh je ipak najbolje sredstvo za rastjerivanje zlih duhova."
amans*
amans*

Broj poruka : 1003
Datum upisa : 04.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Иста стара прича - Page 4 Empty Re: Иста стара прича

Počalji  neprijateljska emigracija Čet Feb 18, 2010 7:19 am

Nije valjda da prekucavas sve ovo??
neprijateljska emigracija
neprijateljska emigracija

Broj poruka : 512
Datum upisa : 12.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Иста стара прича - Page 4 Empty Re: Иста стара прича

Počalji  amans* Čet Feb 18, 2010 6:24 pm

aha....vis kako se mi brzo postali dragi, pa delim sa vama svoje krpice sunny


(neko mora, a ako necu ja, ko ce?)
amans*
amans*

Broj poruka : 1003
Datum upisa : 04.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Иста стара прича - Page 4 Empty Re: Иста стара прича

Počalji  slawen Čet Feb 18, 2010 10:26 pm

А што су Крлежу звали "шармантним циником"?
Миссим, ја сам у пола "Бала на блитви" у ХНК заспао к'о јање, па кад ме пресек'о онај рафал из шмајсера, срце ми стало.
slawen
slawen

Broj poruka : 5851
Datum upisa : 11.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Иста стара прича - Page 4 Empty Re: Иста стара прича

Počalji  slawen Pet Feb 19, 2010 11:55 am

Бај'д'веј, допада ми се лула која то није.
Тужна, али лепа.
slawen
slawen

Broj poruka : 5851
Datum upisa : 11.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Иста стара прича - Page 4 Empty Re: Иста стара прича

Počalji  amans* Pet Feb 19, 2010 9:47 pm

Meni je Krleza za citanje, ne za gledanje (pogotovo ne u HNK, tamo sam gledala Ledu), a od svega (mada sve volim) najvise volim Zastave. cak sam se bavila mislju, tamo krajem devedesetih da napisem nastavak...romancinu koja bi dovela nit price do raspada Jugoslavije, sto bi bio prirodan kraj romana. Ali sam onda uletela u svoju post-literate fazu i mrka kapa. Sad petljam sa poezijom, klavirom i klarinetom, ali nikad se ne zna, life is long...a ja dokona... leptirko Ne znam sta bi dala da je Krleza moga to sam da izvede....


Jednom, kad mi je cera bila mala, tek naucila da cita, oko pet godina, naidjemo na beli (ili je mozda bio crni) plakat zalepljen na nekoj apoteci. Na njemu je pisala samo jedna rec: CRVENO. Ona se tako zbunila, videli se srafcici kako joj se kotrljaju u glavi.... Na to me ova lula podseca; no uostalom to i nije lula, samo slika lule :)
amans*
amans*

Broj poruka : 1003
Datum upisa : 04.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Иста стара прича - Page 4 Empty Re: Иста стара прича

Počalji  amans* Pet Feb 19, 2010 9:49 pm

bolje nego da vatam zjale na internetu animal
amans*
amans*

Broj poruka : 1003
Datum upisa : 04.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Иста стара прича - Page 4 Empty Re: Иста стара прича

Počalji  slawen Pet Feb 19, 2010 9:58 pm

Јеботепатак! Дописати Крлежу. То ми никад није пало на памет.
slawen
slawen

Broj poruka : 5851
Datum upisa : 11.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Иста стара прича - Page 4 Empty Re: Иста стара прича

Počalji  amans* Pet Feb 19, 2010 10:02 pm

hehe skromnost mi izgleda ipak nije vrlina...sad cu morati jos i da to uradim, da bi se izvadila (uostalom, disertacija mi je bila u dva toma, brat bratu 700-800 strana, kad pocnem da pisem, ne znam da stanem... brzo kucam, sta jos??? :), ako se zainatim...... affraid affraid affraid
amans*
amans*

Broj poruka : 1003
Datum upisa : 04.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Иста стара прича - Page 4 Empty Re: Иста стара прича

Počalji  slawen Pet Feb 19, 2010 10:04 pm

'Тео сам да додам:
А свакаквих идеја сам имао.
Ал' ме претече. Ових дана много споро куцам.
slawen
slawen

Broj poruka : 5851
Datum upisa : 11.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Иста стара прича - Page 4 Empty Re: Иста стара прича

Počalji  slawen Pet Feb 19, 2010 10:06 pm

... а дописивање Крлеже уопште није ствар квалитета, ни амбиција.
slawen
slawen

Broj poruka : 5851
Datum upisa : 11.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Иста стара прича - Page 4 Empty Re: Иста стара прича

Počalji  amans* Pet Feb 19, 2010 11:09 pm

yep...to je unutrasnja potreba....
amans*
amans*

Broj poruka : 1003
Datum upisa : 04.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Иста стара прича - Page 4 Empty Re: Иста стара прича

Počalji  amans* Pet Feb 19, 2010 11:41 pm

slawen ::... а дописивање Крлеже уопште није ствар квалитета, ни амбиција.

a moment of doubt: ili si hteo reci, nego gluposti? Suspect
amans*
amans*

Broj poruka : 1003
Datum upisa : 04.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Иста стара прича - Page 4 Empty Re: Иста стара прича

Počalji  amans* Sub Feb 20, 2010 4:16 am

ha, ja ga bas odvalih....kao u pecaroskim pricama, sto dublja proslost to veca upecana riba. Evo me kuci, pa izvadih tomove iz naftalina, i nisu 700-800 strana nego 400+ sve zajedno jocolor
amans*
amans*

Broj poruka : 1003
Datum upisa : 04.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Иста стара прича - Page 4 Empty Re: Иста стара прича

Počalji  neprijateljska emigracija Sub Feb 20, 2010 5:07 am

amans* :: nego 400+ sve zajedno jocolor

Samo?
neprijateljska emigracija
neprijateljska emigracija

Broj poruka : 512
Datum upisa : 12.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Иста стара прича - Page 4 Empty Re: Иста стара прича

Počalji  amans* Sub Feb 20, 2010 5:36 am

cheers
amans*
amans*

Broj poruka : 1003
Datum upisa : 04.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Иста стара прича - Page 4 Empty Re: Иста стара прича

Počalji  amans* Sub Feb 20, 2010 5:41 am

slawen ::А што су Крлежу звали "шармантним циником"?
Миссим, ја сам у пола "Бала на блитви" у ХНК заспао к'о јање, па кад ме пресек'о онај рафал из шмајсера, срце ми стало.

Banket, ah Banket....my love :)


Ne znam, mozda zbog ovakvih zapisa:

"O, boze, kako li je dosadno razgovarati o socijalizmu 'skandinavskog tipa'. Jedamput davno, prije mnogo, mnogo godina, bile su nam idealom danske krave. Kako su divne bile one danske krave iz mladenacke perspektive. Danske krave svirale su klavir, a mi smo jadikovali kako kod nas vlada deseterac sa krvnom osvetom. tako sve do danas: uvijek jedno te isto... Trla baba lan.

'Da li se ovaj Ivica ili onaj Djuro razveo po drugi put od svoje trece zene?' 'Da li gole djevojcice nekih visokih rukovodilaca tjeraju seksirevoluciju?' 'Svaki gradjanin imao bi danas pravo na sest hiljada USA-dolara, kao minimalno godisnje.' I tako... Rijeci u noci, u praznoj, goloj, gladnoj noci, a svi visimo o srebrnom koncicu kao andjeli na bozicnom drvcetu."

14. IX 1967.



... a svi visimo o srebrnom koncicu kao andjeli na bozicnom drvcetu ...
amans*
amans*

Broj poruka : 1003
Datum upisa : 04.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Иста стара прича - Page 4 Empty Re: Иста стара прича

Počalji  amans* Sub Feb 20, 2010 5:44 am

neprijateljska emigracija ::
slawen ::А које вино пијемо ноћас?

Neki kalifornijski merlot. Mozda je u tome i problem, mozda je vrijeme da pocnem piti skuplja (bolja?) vina.

Probaj Gaetano D'Aquino Chianti Riserva 2004 iz Trader Joe-a, (5-6 dolara, ne mora skupo), a besprekorno
amans*
amans*

Broj poruka : 1003
Datum upisa : 04.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Иста стара прича - Page 4 Empty Re: Иста стара прича

Počalji  slawen Sub Feb 20, 2010 10:13 am

amans* ::
... a svi visimo o srebrnom koncicu kao andjeli na bozicnom drvcetu ...

Хмммм. Не баш сви. Не о сребрном. Заправо је то већини тек санак пусти. Невероватно, јел' да?

Уз то, неки

. . . . . . . . .
slawen
slawen

Broj poruka : 5851
Datum upisa : 11.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Иста стара прича - Page 4 Empty Re: Иста стара прича

Počalji  neprijateljska emigracija Uto Feb 23, 2010 4:39 pm

amans* ::Probaj Gaetano D'Aquino Chianti Riserva 2004 iz Trader Joe-a, (5-6 dolara, ne mora skupo), a besprekorno

Hvala na preporuci, probacu. Iskreno receno, skeptican sam prema svemu sto je ispod $10. Znas, ono sto je skupo nije automatski i dobro, ali ono sto je jeftino gotovo sigurno nije dobro.

Ali da ne grijesim dusu, probacu ga, pa onda iskritikovati. Wink
neprijateljska emigracija
neprijateljska emigracija

Broj poruka : 512
Datum upisa : 12.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Иста стара прича - Page 4 Empty Re: Иста стара прича

Počalji  slawen Uto Feb 23, 2010 5:02 pm

Грешиш грдно.
Узмимо Француска вина, на пример.

Има тамо неки пропис који каже да само вина са одређеног подручја могу да понесу одређени назив, да буду разврстана у једну од две горње (од укупно четири) категорије и да буду призната од тамо њихових удружења и комисија и контролора, а нека сасвим добра, чак одлична вина која су узгојена дваес' или двеста километара даље, свеједно, рецимо, јок. Па им то убија цену.
А вина к'о бог.

Ево ти иста ствар са токајцем. Он може да се гаји само у одређеној области Мађарске и Словачке. Тамо му као пасују магле са Карпата.
А од истог грожђа (хершлевељи) се у околини Балатона прави такав сјајан мускат, к'о амброзија. И још има исту садржину бобица "племените буђи" као најбољи "самородни" од фурминта.

А два до три пута јевтиније, минимално.
slawen
slawen

Broj poruka : 5851
Datum upisa : 11.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Иста стара прича - Page 4 Empty Re: Иста стара прича

Počalji  Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 4 od 9 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sledeći

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu