ГЛАСОВАЊЕ - да или не

Strana 3 od 7 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Re: ГЛАСОВАЊЕ - да или не

Počalji  slawen taj Pon Sep 21, 2009 10:50 pm

Е, то ти је још увек званично средство комуникације у Србији. Судски медиј број 1.
Пано.

Другарске критике и похвале.

Јој, Клинтоне!
slawen

Broj poruka : 5758
Datum upisa : 11.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  slawen taj Sre Sep 23, 2009 9:29 pm

На почетку рече да је лакше набројати добре ствари у Србији, јер је све остало лоше.
И да су те добре ствари боље овде него тамо.

Ја сам тако мислио о авалском торњу.
Оном што су га из чисте мржње срушили '99.

И који су неки сјајни људи били решили да обнове.
И којима су се били придружили неки други сјајни људи.
И који би то и успели.
Претпостављам да знате о чему причам.

А онда их је спазио БоТа.
И приватизовао целу ствар. Тачније, подржавио.

Тако да је то била једна добра ствар, али само једно краће време.
Сад је то још једна одвратна.
"Весели спуст". Дај кофу за повраћање.
slawen

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  slawen taj Sre Sep 23, 2009 9:50 pm

А "Весели спуст" је за оне који то не знају, синоним за Србију.

Цела ствар је почела још пре једно петнаест - дваес' година, кад се неко друштванце из Краљева, у оној највећој беди и чамотињи под Слободаном одважило да искорачи из својих сивих живота и узели једног лета закрпљене камионске гуме и неке даске и шта су све могли да ископају из гаража у време кад су некадашњи погонски инжењери по пијацама допуњавали оне БИЦ пластичне упаљаче, ма шта допуњавали, радили им комплетан сервис, мењали кремење и све редно, ја сам једном био питао из шале неке озбиљне људе који су озбиљно радили тај посао да ли планирају да започну и са оштрењем оних бријача за једнократну употребу, а они ми честитали на одличној идеји, дакле направили ови очајни млади људи неке приручне сплавове и спичили се низ Ибар од Ушћа до Краљева, било им свеједно и да ли ће да се подаве, дотле било дошло, али испао опасан провод, па се тако договоре да исто ураде и догодине, али догодине дошао чича Аврам, па се Срби мало коварнули, тако да су уз рафтинг имали и печено прасе и две гајбе млаког пива, а то већ није могло да прође непримећено, тако да су треће године били непријатно изненађени незваним сапутницима-косплаварима, којима нису могли да кажу еј, одјеби, ово је приватна забава, јер река није (била) ничија, четврте године тих непознатих и незваних је било пет пута више него родоначелника, који се пете сезоне нису ни појавили, али су зато учешће узеле бројна јавна предузећа чији су синдикалци увребали прилику за лиферацију већих количина алкохолних пића и тиролске саламе изашле из рока и консеквентну личну корист у виду провизије од снабдевача, а где су самоуправљачи, ту су и политичке партије и власт, разуме се, па је "весели спуст" (официјални назив, интелектуално прегнуће неке друштвенополитички активне младе звезде у успону) постао званична, државна ствар.
То је за последицу имало извесни скок у квалитету целе манифестације, приметан из године у годину, јер је за потенцијалне гласаче и све остале којима је било потребно показати Тко дрма на ударном делу обале код Матарушке Бање постепено уведен прво незаобилазни војнички пасуљ за све заинтересоване, па продувавање ушију од стране прошлогодишњих победника драгачевског сабора, док на крају за увече "на тргу" није обезбеђен наступ Здравка Чолића. Тада је достигнут врхунац.
И тако је то ишло док је Вељо био министром, а Коштуница премијером, али по њиховој пропасти читава ствар је полако утонула у ибарски глиб, јер ови нови нису хтели да их прост пук невичан замени за оне старе, па су променили форму, уместо веселог спуста увели су радосни суноврат или тако нешто.
Уосталом, не би било принципијелно да у власти наставе са нечим што су као опозиција најоштрије нападали.
slawen

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  neprijateljska emigracija taj Sub Sep 26, 2009 6:46 am

Slawen ce se sjetiti i da sam u rahmetli SUR "Pisi propalo" linkovao clanke ovog momka iz RS. Ne sjecam se da li sam i ovaj bio okacio prije nego li je sanitarna inspekcija zatvorila objekAt. Ako jesam, ispricavam se.

Dakle, da li je moguce Tamo opljackati drzavu kao i Ovdje:

[You must be registered and logged in to see this link.]
neprijateljska emigracija

Broj poruka : 512
Datum upisa : 12.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  slawen taj Ned Sep 27, 2009 11:08 am

Ово аматерско комуњарење ми је подигло желудац већ после прве трећине текста.
Свако ко је чуо макар 5% наставе марксизма у првом и другом разреду средњег усмереног образовања зна да се чак и "Капитал" гнуша оваквих утопиосоцијалистичких беванди.

Какав кретенизам. Да је овај живео у Египту пре једно 5 - 6000 година, мазао би Фараона говнима што зида пирамиде. У 21. веку криве су му банке што праве паре.

Пошто имам веома озбиљан, горе изнети физиолошки проблем да наставим са читањем ове анализе, имаш ли Емиграцијо неки нарочито интересантан детаљ у последње 2/3 који би ми препоручио.

У првој трећини мени се допао онај где наводи кључне људе Бушове и Клинтонове администрације, као припаднике истог покрета, имплицирајући да су и џемократе и регубликанци иста говна, марионете у рукама поганих банкара...
slawen

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  slawen taj Ned Sep 27, 2009 11:12 am

А што се тиче твог питања, разлика између Тамо и Овде је што Тамо краду од државе, а Овде су украли државу. Иако је линија раздвајања тешко приметна.

Јеботе, саће ми Легија закуца на врата.
slawen

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  slawen taj Ned Sep 27, 2009 9:07 pm

slawen ::Пропао педерфест.
Кажу надлежни, јавили се Удружени Навијачи Србије (звезде, партизана и рада!) са намерама да разјебу то, па у жељи да избегну најгоре...

Сунце ти јебем жежено: од краља Александра на овамо, полиција контролише и уцењује хомосексуалце, а "навијаче" смо у том погледу (удбашке вашке) већ апсолвирали.
И сад једна удбашка група ће као да бије другу удбашку групу, а удба изгибе то да спречи.

Можемо ми да се опростимо од белог шенгена: упуцали Енглеза, штанглирали Француза, ишутирали Аустралијанца и укинули педере.
Савршено покриће за праве и крупне промашаје.
Трља руке багра што Србин не мере у Јевропу.
Мора да је то нешто важно и добро, чим су толико упрли да спрече. Говорим то ја откад себе.

Мада је овде било и супротних мишљења....

Богуфала, сад можемо да одахнемо; коначно знамо ко то дивља по Београду:

Autor: Tanjug-Beta | 26.09.2009. - 10:00 izmena 13:53

U masovnoj tuči, koja se dogodila rano jutoros ispred "Plavog kluba" u Pariskoj ulici, u Beogradu, dvadesetjednogodišnji mladić uboden je nožem u stomak.

Navodi se da hitna pomoć teško povređenog prevezla u Urgentni centar i on se trenutno nalazi na odeljenju reanimacije gde se lekari bore za njegov život. Beogradska policija je za manje od deset minuta privela više od 10 osumnjičenih za taj napad, a većina privedenih su maloletna lica.
Incident se dogodio u 1,30 časova ispred kluba Srpske radikalne stranke, kada je više mladića, koji su pre toga bili u klubu započelo tuču na obližnjem parkingu.
slawen

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  ВЈТ taj Ned Sep 27, 2009 9:29 pm

slawen ::Тамо краду од државе, а Овде су украли државу. Иако је линија раздвајања тешко приметна.

Ово си фино рекао. Нема говора! Линија раздвајања је све примјетнија. Лажни народ украо лажну државу. Индиид.
ВЈТ
Admin

Broj poruka : 1338

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  slawen taj Ned Sep 27, 2009 9:48 pm

Шта пије кафана?
Ево, да частим, од следеће године коначно постајем "акцијаш" - држава Србија ће ми да бесплатне акције.
Већ су ме забележили за пет акција НИС по 500 динара свака.
Машала!
Сад сам на муци да пронађем доброг брокера, да ми умножи капитал.
Морам да питам Емиграцију, он се разуме у те хеџ-фондове, стокиксчејнџовање и остало....

Више у Политици.

Да ми је овај са слике негде при руци, па да отклоним евентуалне неспоразуме својим универзалним комуникатором*.

*Држалица од будака. Ипак сам ја човек ненасилан, а и патриота, е да бих користио бејзболку.
slawen

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  neprijateljska emigracija taj Pon Sep 28, 2009 2:19 pm

slawen ::Пошто имам веома озбиљан, горе изнети физиолошки проблем да наставим са читањем ове анализе, имаш ли Емиграцијо неки нарочито интересантан детаљ у последње 2/3 који би ми препоручио.

Steta sto ti se ideolosko/filozofsko cistunstvo isprecava da poblize upoznas mehanizme koji vladaju slobodnim trzistem. Odnosno, slobodnim za onoga ko je dovoljno mocan da njime manipulise.

A da nisi tako osjetljiv, mogao bi procitati na koji nacin to funkcionise, kao i vidjeti ko zapravao vlada Amerikom. I ko je bio najveci kontributor Obamine kampanje.

Poenta clanka nije vrijednosni sud o GS (iako je meni to zabavno), vec priblizavanje ljudima koji se time ne bave svakodnevno ( a da se bave ne bi citali RS) ko i zasto stoji iza onoga sto im utice na zivot. I pri tome faktualno tacno i dalje stoji nepobijeno ni jednim kontra argumentom.

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  neprijateljska emigracija taj Pon Sep 28, 2009 2:20 pm

slawen ::Сад сам на муци да пронађем доброг брокера, да ми умножи капитал.
Морам да питам Емиграцију, он се разуме у те хеџ-фондове, стокиксчејнџовање и остало....

Da neki kurac znam, ne bi radio za drugog. Niti bi bio ovdje.

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  slawen taj Pon Sep 28, 2009 5:38 pm

neprijateljska emigracija ::

Steta sto ti se ideolosko/filozofsko cistunstvo isprecava da poblize upoznas mehanizme koji vladaju slobodnim trzistem. Odnosno, slobodnim za onoga ko je dovoljno mocan da njime manipulise.

Хмммм...
Хајде прво растерамо те магловите илузије око централног питања - шта је то слободно тржиште.
Даклем
Један од закона дијалектике је принцип акције и реакције.
Примењено на слободно тржиште, ово значи да у условима нерегулисаног (од стране носиоца апарата принуде - државе) тржишта, свака појава на тржишту има свој пандам који тежи за тим да је уравнотежи.
Другим речима, шта год да ГС или МЛ или неки други лелемуди да ураде, јавиће се адекватна сила или појава истог интензитета, али супротног смера, која тежи да успостави претходно, равнотежно стање. Наравно, услед трећег фактора - време, реакција се не јавља симултано са акцијом, већ се појава манифестује ефектом клатна, са опасним интерегнумом који не мора да се поклопи са људским веком као еталоном, јединицом мере.
Значи, слободно тржиште није нека ледина на којој важе увек иста непромењива правила за сваког ко туда наиђе, са строгим али правичним судијом у црним шпилхознама, који ће свим играчима гарантовати једнакост и фер игру.
Слободно тржиште је џунгла, океан у којем велика риба једе малу рибу а ретко обратно, јер је живот и велике и мале рибе лишен неког претходног смисла и коначног циља, па нити можемо рећи да је судбина и сврха мале рибе да буде поједена, нити да је успела у животу ако је избегла раље неке ајкуле.
Дајући слободном тржишту смернице, постављајући "правила игре", омеђавајући терен да би се видело када је неко у ауту, а кад у офсајду, укида се главна особина слободног тржишта. Изговори којима се при томе прибегава могу бити разни, од оних који су нескривено преписане жеље "великих риба" до оних који су то исто, само добро замаскиране, нпр. антимонополско законодавство и прописи о издавању и промету хартија од вредности. Све у свему, регулатори "слободног тржишта" деформишу основни дејствујући принцип до те мере да се више не може говорити о фином амортизовању скоковитог, рушилачког махнитања горе поменутог клатна, већ пре о ограничавању његовог кретања у једну страну све до присилног држања тог клатна у неком од положаја далеко од равнотежног, чиме се читав систем изводи из претходног положаја и нагони у тумбање, све док не дође у стање у којем ће оно приковано клатно поново бити у центру.
Ако је то јасно, да пређемо на конкретно сецирање ГС.
slawen

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  slawen taj Pon Sep 28, 2009 5:53 pm

Даклем, први мјехур - пирамидално акцијашење пре великог краха.
Иманентно је англосаксонском уму да мост прелазе када до њега дођу, а о њему прича онај који га је прешао.
Уосталом, такво им је и право (прецедентно, пре свега).

Зато је било могуће да навелико продају шупље приче - јер нису постојала претходна искуства са тим у вези.
То се, рецимо, у данашњој Србији не би никако могло десити, не само што су главни злочинци Језда и Дафина у затвору или под земљом, већ зато што је наш мудри владар преко својих способних министара и гувернера НБС испословао један (ма шта један - један пакет) закон којим је та зајебанција међу повезаним лицима ограничена на Војина & Вука те Мирослава и Милана, а остали могу само да стрижу ушима. То је главни разлог зашто је Србија економски супериорна трулој УСофА.

Но, да видимо која је последице таквог понашања ГС: концентрација капитала.
Основни покретач људског друштва.
Они малобројни који знају знање узимају од масе слепаца. А да се то не би претворило и отворену пљачку и харачење, потребно је да речена држава пронађе фини баланс између биологије и социологије, третирајући човека као друштвену, а богами и политичку животињу. Што УСофА свакако није била у стању ономад.
slawen

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  slawen taj Pon Sep 28, 2009 6:09 pm

Други мјехур - доткомбабл и шире, ако сам ја то добро разумео (а мора да јесам, кад год решавам Dictionary.com крижаљку, добијем А-).
Дакле, опет исто, само овога пута прљавије, подмићивањем.
Да ли је подмићивање забрањено? Јесте, ако подмићујеш државног службеника. А кад паре дајеш да одобровољиш приватног власника да потроши свој приватни капитал - е?
Каже, нису сви знали све информације, па су они ситни (и без правих информација) опет платили богаћење великих? Јеботе! Информације су иначе пичкин дим и треба да буду бесплатне и свима доступне, па то је основни принцип слободног тржишта, једнакост шанси и полазних позиција!
Да ли је?

Све се своди на то да ли је било преваре или не. То је посао за тужилаштво, то није проблем слободног тржишта, већ министарства правде.

Да ли би такво што могло да се деси у Србији? Никако!
Овде је, Богу хвала, на снази закон који прописује кривично дело злоупотребе службеног положаја. Не би тај могао некажњено да узима бонусе и својој или туђој фирми оствари противправну имовинску корист.
Зато је Србија боља од УСофА, па ако желите и ви државу као што је Србија, а ви лепо пропишите иста дела и запослите исте судије и приде реформишите здравствени систем да буде к'о српски, па Бог да вас види.
slawen

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  slawen taj Pon Sep 28, 2009 6:55 pm

Трећи мјехур -кућни.
Сваки студент права се већ на другој години среће са термином "обезбеђење потраживања".
Има ги разних, од личних (јемство, приступање дугу) до стварних - ручна залога и напосе хипотека.
Ово је последње најјаче.
Непобедиво.
Бетон.
Јер, хипотекована непокретност по правилу треба да вреди два до три пута више од потраживања које се њоме обезбеђује. Онда си миран.
Ко пристане на мање (као што аутор у посматраном тексту у кукњави за добрим старим временима пре него што су их зли ГС покварили каже - 10% кешовина, остало на зајам уз хипотеку, значи, хипотекована непокретност је вредела само 11% више од потраживања које је њоме обезбеђено), тај сам меће главу на пањ. Суштина је у слободној вољи да се подлегне смртном греху грамзивости - ако паре држим у сламарици не добијам ништа, у банци уз Реганове камате 2%, а из ових гована целих 4%. Мало ли је?
Дакле, да ли су ГС обманули те похлепне, продајући им свежњеве хипотекованих потраживања?
Треба прво видети откуд толика понуда слободног капитала, која је довела до озбиљног пада каматних стопа и све већег ризика у виду нижих захтева за покривеношћу потраживања вишком вредности хипотековане непокретности, што је све учинило хипотеке јевтиним и стога приступачним, а што је у следећем степену спирале имало за ефекат раст цена непокретности (сетимо се оног клатна, ако са једне стране имаш робу - куће, а са друге паре од зајма, па повећаш понуду пара, то из цуга значи да само будала неће подићи цену кућа), које су тако поскупеле давале довољно обезбеђење за позајмљену лову, али само до следеће трансакције и следећег зајма, па тако у круг, спирала се шири ('ајд да не буде пирамида, али исти је то кривак...) док новац не нађе друго место где ће се боље котити.
У slawenовој политичкој економији само су три уточишта за паре: непокретности (хипотеке), индустрија (акције, кредити реалном сектору) и државни зајмови (инструменти јавних финансија). Значи, макроекономски посматрано, ако индустријализујеш тамо неки Јапан, па Кореју, па Кину и Вијетнам зато што је тамо јевтина радна снага, а и не пате од проблема интелектуалне и индустријске својине, па уместо да кредитираш своје фирме са неком масом новца ти трошиш трипут мање на те тамо Сингапурћане, онда имаш вишак који се природно, сели у неку од преостала два макроекономска басена. Лепо то описао Маркс, али он је пошао од претпоставке да се то ради зато што ће ти капитал у другој грани одбацити већи профит, није мукица ни разматрао могућност да неко има толико пара да не зна шта ће са њима.
И ту, дакле, имамо дејство оног клатна, али на светском нивоу.
Превелики ангажман долара у непокретностима ослабио га је управо за онолико за колико су цене непокретности испале из неког паритета са ценама индустријских производа (увезеним из јевтиних земаља). Пази, велики сам противник радне теорије вредности и уопште било каквог успостављања вечитих, универзалних и двосмерних односа међу робама, односно парама као специјалној врсти робе и њеним дериватима, али у конкретном случају и у уско посматраном временском интервалу свакако можемо уочити правилност која нам указује на смер и брзину којом се креће оно клатно.
Америка је дуго времена захваљујући искључиво положају једине војне хипер силе остатку света продавала право да верују у долар. Нешто слично ради и Швајцарска са својим франком, наравно засновано на сасвим другој врсти предрасуда, па сад видимо да је амерички трезор навалио на Швицу као смрт на бабу, да би кроз франак као трећу светску валуту амортизовао своје проблеме са доларом, отуда и оно одавање тајних рачуна, а сад и хапшење Поланског, али то је већ друга тема.
Оно што хоћу да кажем у осврту на кућевни мјехур је опет чињеница да је и напухавање и пуцање мјехура управо одраз цикличности феномена слободног тржишта.
Ако би исто укинули и лепо регулисали, прописујући за хипотекарне банке обавезну резерву и гарантни фонд, па можда чак и посебан национални инвестициони план за станоградњу за младе брачне парове, полицајце и војна лица, ето вама лепо уређене, срећне и просперитетне Србијице западно од Њуфаундленда. Машала!
slawen

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  slawen taj Pon Sep 28, 2009 7:13 pm

Четврти мјехур - шта оно беше - аха, нафтна криза!
Шта ту рећи, погледај му само бројке: понуда скочила са 85,24 на 85, 72, а потражња опала са 86,82 на 86,07 Мбарела дневно.
Јебемузрневље, па зар само ја ту видим да фали цирка 0,35 милијуна барела дневно?
А шта се дешава кад робе има мање него што се тражи?
Добро, наравно да шортиџ не одговара пропорционално скоку цена, но то ћемо касније, сад да видимо колико је аутор поуздан што се временске мапе тиче: мајстор каже да су цене горива порипале од средине 2007. до средине 2008. а истовремено нуди податак да је спекулативни мани у области комодитис нарастао дваесикусур пута од 2003. до 2008. Па што онда цена није рипала 2003? Или 2004? 2005? 2006? Није дао Чејни?
Што би наши рекли, једи говна и мажи се по глави.
Онда иде нешто са сељацима, малинарима, богапитајшта ту трпа да би показао злочиначку нарав ГС, усмерених само на то да ојаде сироте пензионере.
Лубеница удара у тротоар, трте - мрте...

Занимљиво је то што, кад је нафта у питању, човек прескаче један веома,можда и најважнији сегмент: веома мало нафте се прави у УСофА.
Ту су велики играчи, нпр. Руси, којима је висока цена нафте била императив суфицита државног прорачуна. Можда ГС шурује са Путином? Чавезом? Ипак су и они утицали да цена шпекулативно оде увис?
slawen

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  slawen taj Pon Sep 28, 2009 7:15 pm

Пети мјехур - кауција.

Идем прво да лупам комшији да утиша телевизор, па да на миру прочитам шта о томе пише.
slawen

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  slawen taj Pon Sep 28, 2009 7:19 pm

Чекај, па ово је бре уништавање слободног тржишта, зар не? Миссим, мешање државе и тај рад.
А ја овде ваљда треба да заступам слободно тржиште?
slawen

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  slawen taj Pon Sep 28, 2009 7:21 pm

Шести мјехур - е стварно више немам живаца.
Пишки ми се.
Гладан сам.
Спава ми се.

Дали паре Обами?
Обама исти ко Буш?
Демократе исти ко Републиканци?

Ма је ли могуће?
slawen

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  ВЈТ taj Pon Sep 28, 2009 8:59 pm

slawen ::Чекај, па ово је бре уништавање слободног тржишта, зар не? Миссим, мешање државе и тај рад.
А ја овде ваљда треба да заступам слободно тржиште?

Предугачке текстове пишеш за једну интелектуално измучену душу.

Слободно тржиште не постоји.
ВЈТ
Admin

Broj poruka : 1338

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  slawen taj Pon Sep 28, 2009 9:04 pm

Ти не мораш да читаш.
К'о ни ја што нисам оне које критикујем.

И шта кажеш, нема га?
Уууу - јеее!
slawen

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  neprijateljska emigracija taj Uto Sep 29, 2009 6:37 am

@ Slawen

Pa ja i kazem da slobodnog trzista nema, jer je ili ogranicen od drzave ili manipulisan od strane krupnih igraca. Niti mislim da oba stanja po automatizmu imaju lose posljedice barem u onom vremenskom intervalu koje je za savremenike relevantan. Usudio bih se reci da je npr, slucaj Microsoft primjer za oba slucaja odjednom. Uostalom, moje spominjanje slobodnog trzista je samo kao ilustracija vjerovanja obicnog covjeka ovdje kome se serviraju svakojaka sranja, a sve pod sveoubuhvatnom umbrelom "trzista". Koje je sve samo ne slobodno. I to je u onome u cemu je vrijednost tog clanka iz RS. To sto ce se za 100 godina uspostaviti ekvilibrijum uopste nije vazno za ovaj trenutak.

A problem sa GS je u tome sto su oni svoj monopolski polozaj zloupotrebili uz pomoc drzave i to nelegalno ( o tome kad budem imao vise vremena). Sto je sve skupa veca krivica (nesposobne ili korumpirane ??) drzave koja je to dozvolila, nego krivica GS koji je to fino zloupotrebio u svoju korist.

Uostalom, Simon Johnson je to bolje objasnio nego ja, i taj sam clanak bio okacio tamo na onom forumu.

Svodjenje razlicitih administracija pod zajednicki nazivnik je u ovom slucaju right on the money, i to je kontinuitet koji traje jos od Bubbe Clintona (pogledati pod Glass-Steagell repeal). Sto ne cini rezultate njihovih predjsednikovanja istim, no o tome sam vec pricao, da se sad ne ponavljam. Ako je tebi zgodnije misliti da je to sve skupa isto, u redu. Meni je zgodnije misliti suprotno.

Sto se tice, oil bubbla tu su Apapi i Rusi gotovo nemocni, u smislu da induciraju tako nesto. Na stranu to sto je Rusija za samo 4 mjeseca spickala bukvalno 1/2 ukupnih Forex Reserves, koji je gradjen prethodnih 5 godina. Nije da oni nisu imuni na glupe autogolove, ali ovo nije taj slucaj.

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  neprijateljska emigracija taj Uto Sep 29, 2009 6:46 am

slawen ::Превелики ангажман долара у непокретностима ослабио га је управо за онолико за колико су цене непокретности испале из неког паритета са ценама индустријских производа (увезеним из јевтиних земаља). Пази, велики сам противник радне теорије вредности и уопште било каквог успостављања вечитих, универзалних и двосмерних односа међу робама, односно парама као специјалној врсти робе и њеним дериватима, али у конкретном случају и у уско посматраном временском интервалу свакако можемо уочити правилност која нам указује на смер и брзину којом се креће оно клатно.
Америка је дуго времена захваљујући искључиво положају једине војне хипер силе остатку света продавала право да верују у долар. Нешто слично ради и Швајцарска са својим франком, наравно засновано на сасвим другој врсти предрасуда, па сад видимо да је амерички трезор навалио на Швицу као смрт на бабу, да би кроз франак као трећу светску валуту амортизовао своје проблеме са доларом, отуда и оно одавање тајних рачуна, а сад и хапшење Поланског, али то је већ друга тема.
Оно што хоћу да кажем у осврту на кућевни мјехур је опет чињеница да је и напухавање и пуцање мјехура управо одраз цикличности феномена слободног тржишта.

The housing bubble < > the reserve currency status

To nije proteklo jedno iz drugog. Moze se desiti da kriza urusi taj status, ali to je vec druga stvar.

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  slawen taj Uto Sep 29, 2009 8:14 am

neprijateljska emigracija ::To sto ce se za 100 godina uspostaviti ekvilibrijum uopste nije vazno za ovaj trenutak.

Испаде да сам џабе онолико писао.
Нема еквилибријма, тржиште свако, па и идеални модел тзв. слободног (нерегулисаног) је динамички систем, у коме непрестано делују различите силе и у коме само постоји тежња ка уравнотежавању, и то било тако што ће унутар система да се јаве одговарајуће реакције, било тако што ће читав систем да направи отклон који ће да поништи неке унутар система произведене промене.

Замисли то као велику лопту на равном бетонском поду и у центру те лопте је некаква фиксна тачка која лебди у простору, али о коју је окачено големо и тешко клатно, које на супертанкој и суперчврстој жици виси скоро до самог плашта лопте. И у тој великој лопти живе мали људи од којих се свако мало неко затрчи ка оном клатну и гурне га у страну, где му воља. Наравно, у овом примеру гравитација је та сила изван лопте као система која тежи да клатно врати назад, али посматрајући ствари унутар лопте (система) можемо рећи да је чињеница да је клатно отишло, рецимо, у десну хемисферу проузроковала истовремено да га је у истој мери "зафалило" у левој хемисфери, па да је то она сила реакције која тежи да врати почетни баланс. Е, сад, тежина саме лопте у односу на клатно није превелика (тај однос је нарочито значајан), тако да свако померање клатна унутар лопте доводи и до померања саме лопте по бетону: ако је речено клатно отишло у десну хемисферу, померио се и центар равнотеже читаве лопте о чије тежиште је овешено клатно, па ће и лопта са све клатном кренути у десно. То померање касни за осциловањем клатна услед инерционе масе лопте и почетне силе трења лопте са подлогом; уколико је клатно приближно тешко као цео систем/лопта са све клатном, одвући ће је у страну у коју је кренуло и никад се неће вратити назад - крајњи положај до кога дође клатно постаће нови равнотежни, јер ће се ту лопта зауставити без "снаге" да се врати; ако је лопта, пак, много тежа од клатна, његове осцилације ће се тек незнатно одразити на благе вибрације саме лопте.

Капираш ли сад која је зајебанција у питању?
Оваквом механицистичком теоријом заговорници бирократизоване, "моћне државе" који у наведеном примеру лоптом описују државу оправдавају потребу за што већим мешањем политичког апарата у привредне односе: они хоће тешку, гломазну те стога "стабилну" лопту (коју уз то придржава рука изабраних представника и постављених службеника од части и поштења) која се неће откотрљати тамо куда је клатно (новац) одвуче - ето по њима савршеног модела "слободног тржишта"! Парадоксално, најслободније би било оно које је највише регулисано (апсолутно тешка лопта) јер се промене унутар система ни на који начин не би одразиле на сам систем, то јест, они унутар система би се оправдано могли надати да ће се клатно извесно вратити тамо одакле је кренуло.

А одакле уопште та идеја да клатно мора да се врати назад, да мора да се успостави равнотежа, односно да не сме да се дозволи да силина клатна (новца, капитала) одвуче лопту (државу, друштво) тамо где су га манипулатори клатном (они довољно моћни да га гурну) усмерили?

То је, у ствари, прича о народном суверенитету - прича о демокрацији.

Даклем, већ једно дуже време, обично се за почетак узима пад Бастиље, протура се идеја да су сви људи рођени једнаки, па да им стога припадају једнака права и да свако треба и може да управља државом као да је по среди некаква задруга.
Наравно, и сами творци таквих идеја видели су да ствари у пракси стоје потпуно другачије, да у задрузи много више утицаја имају они који имају већу башту, па су кренули да измишљају зашто је то тако, а не онако како су они испричали, и како то решити да се чује глас човека, а не злата.
Тако се родило неколико друштвенополитичких концепата, од којих бих супротставио два најизразитија: демократију западног типа и марксизам.
И тако друг Карл отворено каже да је то зато што је сама држава у ствари апарат принуде владајуће класе (власника средстава за производњу), један зао питбул, па да је стога државу потребно укинути да не би малтретирала народ, а то се постизава тако што се газде на државу онегазде, одузму им се средства за производњу у првом кораку, у другом се успостави заједничка својина свих на свему, а у трећем укине сама идеја својине. Апсолутно неприродно, апсолутно далеко од човекове биолошке, животињске природе. Зато је пропало, не зато што су американци имали боље жваке (а јесу).
На другој страни, Карлови другари, али не и истомишљеници, причали су у суштини исту причу, али са много мање муда: тачно је да постоји опасност да се држава претвори у питбула богатих (значи, није још, боримо се, Љубин гроб и тај рад), али ми ћемо то да спречимо тако што ћемо силом наших бројних гласова да доносимо добре законе и те законе ће да примењују добри полицајци и добре судије које ће да држе зле богаташе подалеко од државних кормила. А кад не испадне тако, зло и наопако, мењај систем, угрожена су права обичног човека, пензионера (кога још види у цитираном РС). Па ако трули капиталисти дају кинту да се изабере овај или онај (свеједно који, обојица су кандидати истог новца) прецедник, е па то онда није баш у реду, али прецедник је добар & поштен човек, знаће он да се са тиме носи...
Хахахаха!

Оваква зајебанција није била могућа у древно доба, па богами ни у "мрачном" средњем веку.
Тада нико није паламудио тејлесе да неки курац значе и да им нешто "припада".
Знало се ко је ко и шта је шта.
Нико није ни помишљао да није у реду што богати фараон тера народ да копају канале којима ће да наводњава и одводњава његове, фараонове њиве.

Схваташ ли сад Емиграцијо да проблем није економске, већ политичке природе?
slawen

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  slawen taj Sre Sep 30, 2009 11:01 pm

Бајерн против Јувентуса 0 - 0.
Жабари умртвили бога оца.

А кад се сетим дуета Клинсман - Рицители у шпицу, Maрио Баслер их храни лоптама, Матеус непролазан у одбрани, Кан на голу...
slawen

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Strana 3 od 7 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu