Что делать? ...ili hajde da se igramo buducnosti....

Strana 2 od 7 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Re: Что делать? ...ili hajde da se igramo buducnosti....

Počalji  amans* taj Uto Apr 06, 2010 7:58 pm

neprijateljska emigracija ::
amans* ::oni behu takvi u proslom veku, i pretproslom, ali vise nisu (te nove, mlade generacije, pa to ti je...) ....drugim recima, proso voz. Zanimljivo pitanje je, gde je otiso? Ja mislim u Kinu. Ni oni nemaju problema sa takvim sitnicama. Nisam stigla jos da procitam sta ste pricali gore negde o Kini... ali, hocu, kadtad :)

Itekako imaju problema sa manjinama, od Tibetnaca pa do muslimanskih Uyghura. Sjetices se vjerovatno onih krvavih obracuna od ljetos u Xinjiang provinciji. E sad, sto se to "rjesava" metodma Zdruzenog odreda SSUP na Kosovu '81, to je druga stvar.

A daleko od toga da je to rijeseno, niti da je sitnica. Niti ima veze sto ja mislim da i Tibetanci i Uyghuri silno grijese sto se konfrontiraju sa centralnim vlastima.

da, na to sam mislila kad sam rekla "nema problema"....mozda sam frazu trebala da metnem medju "" affraid
amans*

Broj poruka : 1003
Datum upisa : 04.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  amans* taj Uto Apr 06, 2010 8:03 pm

врло_јак_тим ::
amans* ::
Pravo da ti kazem, mislim da nas niko nece pitati da li mi imamo problema sa tim sitnicama ili ne, kao sto me ni sada niko ne pita da li imam problema sa cinjenicom da zivim u drustvu koje sve vise i vise lici na zatvor i sa masom ostalih stvari u mojoj novoj domovini da ne kazem otadzbini.

Па је ли се ово ми спремамо за неки олмајти интервју са суперсоничном свјетском владом, или разговарамо на тему коју си поставила? Ти имаш проблем са одређеним стварима у твојој домовини, све нешто изокола хвалиш Кину, као би и као не би, нисам ни сигурна шта је твој став. Хоћеш рећи да је Кина нова дика и узданица ове галаксије и да треба на вријеме да почнемо да је упознајемо и дивимо јој се? Ако је то - не, хвала. Ни Кина, ни Кинези. Свака њима част онако на инвидидуалној основи, али нема ништа у тој земљи што сматрам вриједним дивљења. Ни-шта.

Што се тиче коментара из Њујорк тајмса - ах, Орвеле, јаране... Deja vu.

o da, and btw, Koja je to zemlja koja nema problema sa tim "sitnicama"? Name, please sunny

Па ти си прва почела о томе. Ја нисам ни тврдила да има та нека земља. Али ти нешто скрену на Кину као идеал...

nisam mislila da je hvalim (ok, ok, samo malko :))) za divljenje...ne znam, ne bih rekla, ne poznajem ih dovoljno. Ono sto znam je odakle su krenuli i gde su stigli. (Hmmm, kad malo bolje razmislim, mozda bi se i naslo mesta za divljenje.) Pa po tome sudim. Kolateralne stete uvek ima.

Ono sto poredim je procenat kolateralne stete u SAD (npr. ili zapada uopste) i Kine.... koliko su oni nahranili gladnih, a koliko hrani SAD, i sa koliko to novaca. Tako nekako.

Орвеле, јаране... Deja vu. all over again cheers

A od teme koju sam postavila nije ostalo ni t sunny
amans*

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  amans* taj Uto Apr 06, 2010 8:07 pm

slawen ::Кина је само тест.

Чек да видиш кад нас обруси са Индијом & Бразилом...

иди у першун fly
amans*

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  ВЈТ taj Uto Apr 06, 2010 8:08 pm

Боље да не идемо на тему храњења гладних. (Сад ће деда вјероватно опет да потегне Легенду о Великом инквизитору, као некоћ када је критиковао степен моје христијанизованости).

И даље, на основу свега што сам научила и закључила, нема једне јоте дивљења према Кини. Гнушање - да. Трнци низ кичму - да. Неугодна језа у предјелу рамена - да.

Admin

Broj poruka : 1338
Datum upisa : 11.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  amans* taj Uto Apr 06, 2010 8:20 pm

врло_јак_тим ::Боље да не идемо на тему храњења гладних. (Сад ће деда вјероватно опет да потегне Легенду о Великом инквизитору, као некоћ када је критиковао степен моје христијанизованости).

И даље, на основу свега што сам научила и закључила, нема једне јоте дивљења према Кини. Гнушање - да. Трнци низ кичму - да. Неугодна језа у предјелу рамена - да.

leleeee....pa ja se vise toga ni ne secam affraid ...... back to the bookshelf
amans*

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  ВЈТ taj Uto Apr 06, 2010 8:30 pm

Ах, знаш већ, искушења: нахранити гладне, поробити чудом и те ствари...

Admin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  neprijateljska emigracija taj Uto Apr 06, 2010 8:53 pm

[quote="врло_јак_тим"][quote="neprijateljska emigracija"]
врло_јак_тим :: Огромна енергија је долази из политичко-економског deal-а са САД. Кина крпи рупе лоше финансијске политике Запада и за "ситне уступке" помаже Америци да одржи фризуру.

Ентузијазам - ти поуздано знаш да код већине Кинеза преовладава свеопшти ентузијазам? Имаш ли то чиме потркријепити?

И даље не видим ништа вриједно дивљења. Ниси ме убиједио.

Pa jasno, cinjenica da od Tiananmena naovamo prosjecni godisnji rast ekonomije od 10% ( governmental book-cooking notwithstanding), je proizvod ekonomske simbioze sa Zapadom. To ja i kazem. Ali to nije doslo samo od sebe, jer i Indija ima miljardu stanovnika i civilizaciju jednako staru, pa ovima nisu ni do koljena. Kvantitet jeste kvalitet, ali je kineski bolji. :-)

Entuzijazam se moze direktno izmjeriti ulaganjima u ekonomiju, jer jer svako ulaganje odraz vjere u to da ce ti se investicija isplatiti ( a i spekulacije su investicije) - sto podrazumijeva i vjeru u bolju buducnost, dakle optimizam. Pri tome na ulaganje ne mislim DFI, vec "organsko". Pogledaj Rusiju, sve i jedan tajkun iznio pare na Zapad i malo toga je ulozeno nazad, dok je kod Kineza obrnuto, malo se iznosi napolje (malo u odnosu na domace investicije, absolutni iznos je zapravo astronomski i iznosi oko $200 bn koji su izdvojeni iz deviznih rezervi), izuzev onoga sto drzava potrosi na kupovanje strateskih resursa, tipa naftna polja u Iraku, Nigeriji i rudnike boksita po Australiji, itd.

Ali to po strani, ja sam mislio na onaj entuzijazam koji je prisutan medju obicnim ljudima: kako Kinezima koje sam po Kini sretao, tako i sa poslovnim ljudima i mojim bivsim kolegama koji su se svi redom vratili u Kinu i iza sebe ostavili lagodni zivot americke srednje/vise klase i vratili se tamo cim su iskopali jednake ili bolje pozicije u multinacionalnim kompanijama ili po-otvarali svoje firme. Ne trange-frange trgovacke firme tipa Delta, vec fabrike koje stvaraju vrijednost.

Kazem polet koji je naciju izvadio iz blata propalog komunistickog drustva gdje je luksuz saka rize dnevno, pa do toga da obrazovani ljudi kuluce 16 sati dnevno, ne zbog toga jer je CK donio dekret i vrsi oduzimanje zetvenog viska, vec jer vjeruju u bolje sutra. A kako im i reci da grijese, kad mu je otac proveo zivot na biciklu nabavljenog preko sindikata, a on ima stan od 100 kvadrata i vozi novog Audija?

Polet koji ih uvjerava ne samo da je moguce popeti se na Mjesec, vec da im je tamo i mjesto? Dakako da tu ima ispiranja mozga i da vlast sve to zloupotrebljava, ali je taj zamah vjerodostojan.

Ne znam kako to da opisem, nisam dovoljno rijecit za tako nesto. Ostaje ti samo da mi vjerujes.
neprijateljska emigracija

Broj poruka : 512
Datum upisa : 12.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  ВЈТ taj Uto Apr 06, 2010 9:08 pm

Entuzijazam se moze direktno izmjeriti ulaganjima u ekonomiju, jer jer svako ulaganje odraz vjere u to da ce ti se investicija isplatiti
Опростићеш, али то није ентузијазам него паметна пословна политика.

Pogledaj Rusiju, sve i jedan tajkun iznio pare na Zapad i malo toga je ulozeno nazad, dok je kod Kineza obrnuto, malo se iznosi napolje (malo u odnosu na domace investicije, absolutni iznos je zapravo astronomski i iznosi oko $200 bn koji su izdvojeni iz deviznih rezervi), izuzev onoga sto drzava potrosi na kupovanje strateskih resursa, tipa naftna polja u Iraku, Nigeriji i rudnike boksita po Australiji, itd.

Не разумијем како уопште можеш да поредиш Русију и Кину, када је друштвена, културна и политичка историја ових двају земаља сасвим различита. Ако се позиваш на социјалистичку прошлост - то је само номинална сличност. Кинески социјализам је нешто сасвим друго.

Ali to po strani, ja sam mislio na onaj entuzijazam koji je prisutan medju obicnim ljudima: kako Kinezima koje sam po Kini sretao, tako i sa poslovnim ljudima i mojim bivsim kolegama koji su se svi redom vratili u Kinu i iza sebe ostavili lagodni zivot americke srednje/vise klase i vratili se tamo cim su iskopali jednake ili bolje pozicije u multinacionalnim kompanijama ili po-otvarali svoje firme. Ne trange-frange trgovacke firme tipa Delta, vec fabrike koje stvaraju vrijednost.

Ни ту не видим ентузијазам. Само "трипут мјери, једном сијеци". Зашто би се неко блањао у САД и мијењао своје навике, менталитет, прилагођавао се, *ебавао са овим и оним правилима, када може да се врати кући, зарађује боље и буде фаца, а не странац. Пословна логика. Ја, иначе, не вјерујем претјерано у ентузијазам у пословном планирању.

Kazem polet koji je naciju izvadio iz blata propalog komunistickog drustva gdje je luksuz saka rize dnevno, pa do toga da obrazovani ljudi kuluce 16 sati dnevno, ne zbog toga jer je CK donio dekret i vrsi oduzimanje zetvenog viska, vec jer vjeruju u bolje sutra. A kako im i reci da grijese, kad mu je otac proveo zivot na biciklu nabavljenog preko sindikata, a on ima stan od 100 kvadrata i vozi novog Audija?

Polet koji ih uvjerava ne samo da je moguce popeti se na Mjesec, vec da im je tamo i mjesto? Dakako da tu ima ispiranja mozga i da vlast sve to zloupotrebljava, ali je taj zamah vjerodostojan.

Ne znam kako to da opisem, nisam dovoljno rijecit za tako nesto. Ostaje ti samo da mi vjerujes.

Дакле, није ентузијазам, него активна мржња према "трулом" Западу, активна жеља нације јединаца да живе мноооого боље, и понегдје можда мало и фолклора типа: Америка и Енглеска, биће земља пролетерска.

Да вјерујем у Кину? Сачувај Боже. Па њих су *ебавале прцољак од Јапана и далека Енглеска (која је владала свијетом, а и даље има најглупље прозоре). Ниси ми дао нити један разлог због кога бих узимала њих за озбиљно. Јесу они пуни презира према Западу, и јесу укапирали како да трансформишу социјализам у нешто што није, а идеолошки се још држи (и телевизија и интернет се контролишу), али опет ништа не би могли да САД нису тако плитке и алаве.

Admin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  neprijateljska emigracija taj Uto Apr 06, 2010 10:43 pm

врло_јак_тим ::Ниси ми дао нити један разлог због кога бих узимала њих за озбиљно.

Itekako ih treba uzimati ozbiljno, ali to je vec dijelom i stvar perpcepcije samog sebe, kao i njihovog potencijala.

Ali, reagovao sam na tvoj stav da tamo nema nista vrijedno divljenja. Ja se trenutno ogranicavam na ono sto sam iskusio, a sto je evidentno i kroz rezultate ekonomske ekspanzije, a to je sve ono sto na Zapadu ne susrecem. Ja na Zapadu susrecem smusene i preplasene ljude koji nisu sigurni niti u sebe, niti u "institucije sistema", koji su paralisani od straha, zarobljeni kreditima. Cak i poslovicno optimisticni Amerikanci to nisu vise, sjebani ratovima i krizom.

U Kini toga nema, samo vjera da sutra ne moze biti gore nego danas, da je svijet mali and they are coming to get it. Ako ne sutra, onda za 20 godina, ako ne za 50, onda za 75.

Ja se toj vjeri u sopstvene mogucnosti i rezultirajucim radnim navikama divim i ne slazem se s tobom kad kazes da tamo nema nista za odusevljavanje, iako smatram da su oni jos daleko od supremacije i da im tek najvece prepreke predstoje.

Ne zaboravi da je spoznaja o potrebi transformacije drustva dosla iz Kine ( "to be reach is gloriuos"), a ne sa strane. Koliko kod im Zapad bio potreban ( bio im je i jos uvijek je dobrim dijelom, life-line), a nije bio vise potreban nego Africi ili Indiji, oni su znali to iskoristiti. Prepoznati potrebu i onda artikulisati to u efikasnu politiku je samo po sebi je vrijedno divljenja, sto kaze amans. Od bicikla do Maglev voza i Trans-tibetanske pruge u 35 godina jeste velika stvar. In my book, anyway.

Ali, to je vec licni dozivljaj tako da cemo se sloziti da se ne slozimo.

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  ВЈТ taj Uto Apr 06, 2010 11:04 pm

Узимање озбиљно као што се за озбиљно узима пошаст - да.

Бојим се да се не дивим ентузијазму (?!) нација које су у економској експанзији. Додир обећаног благостања након живљења у говнима. Отуда и вјера (то није забрањено, рајт?) да може бити само боље.

Ne zaboravi da je spoznaja o potrebi transformacije drustva dosla iz Kine

Денг Сјао Пинг ренесанса. Апсолутно. Прво нагу*иш студенте, а онда касније укапираш да боље да ти доведеш Запад у Кину и Кину на Запад, него да то раде студенти и интелигенција. Диктатура пролетаријата који контролише капитал. Није него. Нико овдје није тврдио да су Кинези глупи. Ја само кажем да не постоји зрно било чега чему бих се дивила код Кинеза. Чак сам сасвим равнодушна и према теракота ратницима, древним манастирима и чинијицама из династије Хан. На основу свега што сам научила и искусила у вези те земље и тих људи - ништа! Добро, овдје постоји и једна јапанофилска нетрпељивост према тим пљувачима по улици и ненормалним конзументима бијелог лука чак и за доручак...

Admin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  neprijateljska emigracija taj Uto Apr 06, 2010 11:11 pm

врло_јак_тим ::али опет ништа не би могли да САД нису тако плитке и алаве.

Samo jos na ovo da se osvrnem:

VW ( kao prvi zapadni auto proizvodjac u Kini, tamo jos od 70-ih) je u 2009. napravio i prodao vise auta u Kini nego u cijeloj Evropi zajedno. Airbus zaposljava vise radnika u Tianjinu nego u Toulouseu, Shanghai i HK berza okrenu vise para nego Deutshce Borse i London Stock Exchange zajedno, itd, itd.

Ako je US and A alava, sta je tek Evropa, i da li je amans u pravu glede voza koji je otisao na Istok?

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  ВЈТ taj Uto Apr 06, 2010 11:14 pm

Бојим се да говоримо о различитим стварима.

Admin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  neprijateljska emigracija taj Uto Apr 06, 2010 11:22 pm

врло_јак_тим ::Бојим се да говоримо о различитим стварима.

Cekaj, Amerikanci alavi, a VW prva velika Zapadna firma u Kini? Amerikanci alavi, a Kinau 2009. vise izvezla u EU nego u SAD?

Ali, slazem sa da je sporedno ko je tu manje ili vise alav, ali ako ti kazes da je Zapad iskljucivi razlog za uspon Kine, onda je amans u pravu kad kaze da je tamo buducnost uzimajuci u obzir dosadasnji trend i "alavost i plitkocu" tog istog Zapada.

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  amans* taj Uto Apr 06, 2010 11:25 pm

Nema razloga za strah, govorite o istim stvarima.
amans*

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  amans* taj Uto Apr 06, 2010 11:25 pm

wow....hidden in plain view......wow
amans*

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  amans* taj Uto Apr 06, 2010 11:27 pm

Nije kineska istorija pocela sa komunistima, valjda je tu bilo guzenja (? z, zh, stalivec) i ranije....malo dugorocnijeg istorijskog konteksta ne bi falilo, in more ways than one...
amans*

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  ВЈТ taj Uto Apr 06, 2010 11:33 pm

Cekaj, Amerikanci alavi, a VW prva velika Zapadna firma u Kini? Amerikanci alavi, a Kinau 2009. vise izvezla u EU nego u SAD?

Када сам рекла да су Американци алави, под тим нисам подразумијевала ово о чему ти говориш. Говорим о томе да Кина обезбјеђује значајне количине новца за одржавање многих економских илузија у САД-у. А продаје кола у Кини и у Европи?! Не знам шта се тиме доказује. Кина има милијарду и по становника (имала чак прије двије године), Европа 850 милиона (отрпилике).

Ali, slazem sa da je sporedno ko je tu manje ili vise alav, ali ako ti kazes da je Zapad iskljucivi razlog za uspon Kine, onda je amans u pravu kad kaze da je tamo buducnost uzimajuci u obzir dosadasnji trend i "alavost i plitkocu" tog istog Zapada.

Будућност у Кини? За кога?

Admin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  ВЈТ taj Uto Apr 06, 2010 11:35 pm

amans* ::Nije kineska istorija pocela sa komunistima, valjda je tu bilo guzenja (? z, zh, stalivec) i ranije....malo dugorocnijeg istorijskog konteksta ne bi falilo, in more ways than one...

Није. Ту се драматично окренула. Али мене кинеска историја никада није нарочито импресионирала.

Admin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  amans* taj Uto Apr 06, 2010 11:44 pm

Када сам рекла да су Американци алави, под тим нисам подразумијевала ово о чему ти говориш. Говорим о томе да Кина обезбјеђује значајне количине новца за одржавање многих економских илузија у САД-у. А продаје кола у Кини и у Европи?! Не знам шта се тиме доказује. Кина има милијарду и по становника (имала чак прије двије године), Европа 850 милиона (отрпилике).

kako za koga??? pa za Kineze....ostali se ni ne racunaju...svako gleda svoja posla, nespa?
amans*

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  amans* taj Uto Apr 06, 2010 11:45 pm

Kinezi vole svoju zemlju. A kad misle o njoj, ne misle u kontekstu danasnjeg trenutka. Kad planiraju, planiraju bar na par stotina godina....drugacija perspektiva od nase.

Mi (kako sa ove, tako i sa one strane bare) ne mozemo da zamislimo ni da ce nasa zemlja postojati za 50 godina, a kamoli da planiramo da nesto sada radimo sto ce doneti rezultata za, recimo 50-100 godina.

Treba li primera?
amans*

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  neprijateljska emigracija taj Uto Apr 06, 2010 11:49 pm

E tu se nismo razumjeli, ja sam mislio da pod alavoscu podrazumijevas transfer tehnologije, a ne kupovanje USTr. Usljed toga sam mislio da imas samo Ameriku na umu kao jedinog izvorista kineske tehnologije, i u tom kontekstu moje opaska glede VW i drugih.

Ali, kupovanje americkog duga je posljedica ovog prvog, naime moras necim prvo zaraditi pare, da bi ih mogao nekom posuditi.

Pa buducnost je tamo gdje su pare i tehnologija - to mislim, a oboje se sele u Kinu.

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  ВЈТ taj Uto Apr 06, 2010 11:52 pm

Ја заиста у то не вјерујем. У то да је будућност у Кини. Да ће технологија и новац прећи у Кину и да ће она постати центар свијета. Потребно је мало више од новца и технологије. Оно нешто што Кина у својој "непрекинтој трихиљадугодишњој" традицији никада није посједовала.

Admin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  neprijateljska emigracija taj Uto Apr 06, 2010 11:54 pm

amans* :: valjda je tu bilo guzenja ( zh,) in more ways than one... hidden in plain view

Pripazi ti malo na tjudored. Ipak je ovo renomirana ustanova.

clown

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  ВЈТ taj Uto Apr 06, 2010 11:58 pm

Ali, kupovanje americkog duga je posljedica ovog prvog, naime moras necim prvo zaraditi pare, da bi ih mogao nekom posuditi.

Паре које зарађујеш од онога што си продао америчком тржишту. Које ти је опет скинуло тржишна ограничења због политичких разлога. Да се не лажемо, све је то танте за танте. Кинези, је ли, у томе се сви слажемо, нису глупи, а и одлучили су да развију један посебан вид социјалистичко-феудално-робовласничког капитализма, те су се у те сврхе засукали рукави.

Кина хоће постати још значајнија у финансијском свијету, али да ће постати центар збивања - ни тренутка не вјерујем у то. А онда и ово о дивљењу и слично...

Admin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  ВЈТ taj Uto Apr 06, 2010 11:58 pm

amans* :: valjda je tu bilo guzenja ( zh,) in more ways than one... hidden in plain view

Pripazi ti malo na tjudored. Ipak je ovo renomirana ustanova.

clown

А јеби га, старе цивилазије су колијевка тих активности.

Admin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 7 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh

- Similar topics

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu