tice selice

Strana 4 od 6 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Re: tice selice

Počalji  amans* taj Pet Mar 26, 2010 8:48 pm

.

Poslednji izmenio amans* dana Pet Mar 26, 2010 8:49 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
amans*

Broj poruka : 1003
Datum upisa : 04.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  amans* taj Pet Mar 26, 2010 8:49 pm

врло_јак_тим ::Вјерујем ти. Ја заправо немам "убјеђења" по овом питању. Само нека академска промишљања и закључке. И отворена сам за другачија размишљања.

ura cheers
amans*

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  slawen taj Pet Mar 26, 2010 9:06 pm

Е јебемти судбину...
Пази, намести ми се овакав зицер за бесомучно зајебавање на рачун шатросалонског комуњарења, а мени будале поквариле интернет!
Јављам вам се из мрачних дубина dial up прошлости. Ако ме нема за неколико дана, знајте да сам бацио оно ћелаво ђубре* са солитера, па ме ухватили.

*ћелаво ђубре = домар, невиђена лопужа, који треба да среди то за интернет.
slawen

Broj poruka : 5758
Datum upisa : 11.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  ВЈТ taj Pet Mar 26, 2010 9:30 pm

намести ми се овакав зицер за бесомучно зајебавање на рачун шатросалонског комуњарења
Ochaj

Ћелаво ђубре - that's a hate crime!

Admin

Broj poruka : 1338

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  amans* taj Pet Mar 26, 2010 9:58 pm

slawen ::Е јебемти судбину...
Пази, намести ми се овакав зицер за бесомучно зајебавање на рачун шатросалонског комуњарења, а мени будале поквариле интернет!
Јављам вам се из мрачних дубина dial up прошлости. Ако ме нема за неколико дана, знајте да сам бацио оно ћелаво ђубре* са солитера, па ме ухватили.

*ћелаво ђубре = домар, невиђена лопужа, који треба да среди то за интернет.

petokraka petokraka petokraka
amans*

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  amans* taj Pet Mar 26, 2010 10:04 pm

врло_јак_тим ::Све што ја знам о Буњуелу је грозоморна сцена из "Андалузијског пса". Тога овдје нема. Фантоци не спада у филм ноар. Фантоци је онако... радничка сатира. Али ми се допада. Фантоци, нуестра мердаћа... cheers

[You must be registered and logged in to see this link.]

Jedan od mojih najomiljenijih filmova. Sjajan.
amans*

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  amans* taj Sub Mar 27, 2010 5:33 am

ajd da dodam koju o sebi...fyi.

88. kada sam otisla iz Jugoslavije, moj odnos prema toj zemlji je bio od prilike kao sto je slawenov prema Srbiji danas. Otprilike toliki stepen gadjenja ako ne i veci. Da bi stigla tamo gde sam danas, odradila sam u intelektualnom rudniku dosta godina, hard labor. Poznajem vasu talasnu duzinu, jer sam na njoj i sama plovila vise od polovine zivota.

.....

Ruski sam naucila--naterali me dok sam radila doktorat (sto moja mati rece, ti uvek sve moras kontra--u socijalistickoj zemlji ucis engleski, odes u kapitalisticku da ucis ruski....to samo ti mozes hehe). Naravno, puno njihove istorije i knjizevnosti sam znala i pre toga. To se podrazumeva.

Posle doktorata (koji je bio na sasvim neke druge teme), bavila sam se sovjetskom knjizevnoscu, istorijom i ostalim jedno tri-cetiri godine (posle toga sam odradila jos ponesto pa uletela u svoju postliterate fazu). Od tog bavljenja ostao je jedan rad od dvadesetpet-tridesetak stranica o socrealizmu. Posle iscitanih par stotina romana toga zanra i mase drugih stvari... zakljucak je da je taj knjizevni zanr bolji i kvalitetniji jedno milion miliona puta nego sto je iko do tada to i pomislio. Neverovatno koliko je kvalitetan, raznovrstan, kreativan, mastovit, ama nemam reci da nahvalim tu knjizevnost koju sam iscitala uzduz i popreko, pa tako nekoliko puta.

U tom radu opisujem socrealisticku knjizevnost uz glavnu tezu da zanr socrealizma ne treba meriti estetskim arsinima burzoaske knjizevnosti, nego svojim sopstvenim estetskim norma i kriterijumima. Socrealizam poredim sa jednim drugim knjizevnim zanrom (e, na tom sam doktorirala) koji je uspeo da se izbori za svoje mesto u svetskoj knjizevnosti (a koji je u svoje vreme bio isto tako nipodastavan koliko i socrealizam). Tekst je enciklopedijski--ko god hoce da nauci o socrealizmu (pricam o slavistima, ne amaterima) i procita sve romane i ostala dela koji su spomenuti i analizirani u tom tekstu, dobice sasvim solidno znanje o tom zanru.

Ovaj moj rad (kolaboracija sa jos jednim kolegom) je objavljen u jednom jako prestiznom casopisu knjizevne teorije. Jedan od najelitnijih casopisa knjizevne teorije u Americi.

Jedini problem sa tim je sto su tekstovi objavljeni po casopisima efemerni i proguta ih zaborav. A rad je kapitalan. Kad dodje trenutak, kad stignu nove generacije koje nece imati automatsku negativnu reakciju na rec socijalizam, marksizam, komunizam....nego ce moci da razmisljaju bez predrasuda....tada ce taj rad postati kamen temeljac na kom ce se nova estetika socrealizma i uvazavanje tog zanra izgraditi. U to ne sumnjam, kao sto ne sumnjam da je Zemlja okrugla (a skromnost mi je vrlina, kao sto se moze primetiti hehe).

Elem, od kako je rad prestampan u nekoliko ozbiljnih knjiga o ruskoj knjizevnosti, lakse disem. Sada zaista postoje sanse da ce neko naleteti na njega u pravom trenutku, and the rest will be history. Od svega cime sam se u svom zivotu bavila, ovaj rad mi je najdrazi, on mi je na srcu, put do njega je zaista bio po trnju, a socrealizam je zvezda koja ce tek da zasija. Zabljesti. Kad-tad! A ja cu imati malo udela u tome :)

btw. nije mi palo na pamet da pisem knjigu na tu temu, jer u ondasnjoj, a bome i sadasnjoj, klimi nema teorije da bi iko takvu knjigu objavio. Jes da mi nemamo cenzuru, ali... proci ce jos par decenija pre nego sto ce ista tu da se promeni.

Dakle, kad pricam o sovjetima i tom periodu, pricam o necemu sto jako dobro poznajem. Podatke nisam pokupila iz Wikipedije i mase hladnoratovske propagande.

basta price back to Stiglitz!!!
amans*

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  slawen taj Sub Mar 27, 2010 2:11 pm

amans* ::ajd da dodam koju o sebi...fyi.

U tom radu opisujem socrealisticku knjizevnost uz glavnu tezu da zanr socrealizma ne treba meriti estetskim arsinima burzoaske knjizevnosti, nego svojim sopstvenim estetskim norma i kriterijumima.

Соцреализам признаје само суд своје парт'је....
slawen

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  slawen taj Sub Mar 27, 2010 2:14 pm

'Оћу рећи, свако лудило има свој систем, недао бог да упаднеш у један к'о ово Аманс у соцреализам, из те визуре ти ни марксистички социјализам не изгледа ненормално и неоствариво, "само да није било мангупа у нашим & њиним редовима" (за вотку, причаћу вам о томе)....
slawen

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  ВЈТ taj Sub Mar 27, 2010 2:40 pm

Аманс, ри3пект! (је ли овако Емиграцијо?)

Овдје би се, онако као прва и, сигурна сам, површна реакција, могло поставити питање: Зашто емигрирати у САД, а не у СССР? Но...

Елем, с економске тачке гледишта, овдје углавном нема аргумента за дискусију коју водимо. Али цијеним да је ово није ни требало да буде аргумент. Само увод.

Admin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  amans* taj Sub Mar 27, 2010 2:47 pm

врло_јак_тим ::Аманс, ри3пект! (је ли овако Емиграцијо?)

Овдје би се, онако као прва и, сигурна сам, површна реакција, могло поставити питање: Зашто емигрирати у САД, а не у СССР? Но...

Елем, с економске тачке гледишта, овдје углавном нема аргумента за дискусију коју водимо. Али цијеним да је ово није ни требало да буде аргумент. Само увод.

Pa ovako: ja sam otisla iz zemlje zgadjena tadasnjim sistemom i ideologijom-- a mi smo ziveli u "socijalizmu", nespa? Trebalo je dosta godina rada i truda da sa te tacke stignem na tu koju sam stigla. Rasciniti zito od kukolja je bio mukotrpan posao. Drugo, ni sovjeti nisu sto su nekad bili, a uostalom, raspali su se pre nego sto sam ja stigla do svoje tacke.

an excellent scholar of Soviet literature, the best
amans*

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  amans* taj Sub Mar 27, 2010 2:57 pm

To je sve bilo, pa proslo. Idemo dalje. Zato me i interesuje sta pametni ljudi kazu o tome sta se danas dogadja. Stiglitz, na primer. Ocigledno je da ni jedan ni drugi sistem ne valjaju takvi kakvi su bili ili jesu sada. Ovo je jako zanimljiv istorijski trenutak da se zivi u njemu.

vjt, sta mislis o Polu Krugmanu? Meni se cini da sve to sto pise ima smisla, ali sam se uplasila tog silnog pozajmljivanja novca. To ne moze da traje doveka. A plasi me i Kina koja nas drzi u dzepu.
amans*

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  amans* taj Sub Mar 27, 2010 5:41 pm

slawen ::'Оћу рећи, свако лудило има свој систем, недао бог да упаднеш у један к'о ово Аманс у соцреализам, из те визуре ти ни марксистички социјализам не изгледа ненормално и неоствариво...

srecice, ona druga knjizevnost koju spominjem (i sa kojom sam povukla paralelu u tom radu) nije pre sto godina bila ni priznavana kao teoretska mogucnost. Opsti konsenzus je bio da te kulture/drustva i ti ljudi nisu ni sposobni za tako neku intelektualnu delatnost. Nesto u smislu, otkud majmuni da pisu romane!!! One koji su drugacije mislili ONDA proglasavani su ludim i blesavim i ismejani. Roll the film ~100 years forward: U zadnjih dvadesetak godina ta knjizevnost je priznata kao najbolja na svetu. Sto i jeste vec oko pedesetak godina. Nije svakom dato animal
amans*

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  amans* taj Sub Mar 27, 2010 8:49 pm

slawen ::'Оћу рећи, свако лудило има свој систем, недао бог да упаднеш у један к'о ово Аманс у соцреализам, из те визуре ти ни марксистички социјализам не изгледа ненормално и неоствариво...

Ja kad krenem ne znam da stanem, ali obecavam ovo je zadnje moje skretanje sa teme cyclops Apropo stereotipa i predrasuda:

Veleuvazeni velikan engleske knjizevnosti Semjuel Dzonson o zenama:
Boswell (njegov biograf):I told him I had been that morning at a meeting of the people called Quakers, where I had heard a woman preach. Johnson: "Sir, a woman's preaching is like a dog's walking on his hind legs. It is not done well; but you are surprised to find it done at all."

Standardno britansko vidjenje svojih irskih podanika tokom devetnaestog veka:
Irac 19. veka (dok nisu osvojili Afriku, onda je slika promenila vlasnika)

Vidjenje socrealizma na zapadu (dvadeseti vek): "Boy meets girl meets tractor, and they live happily ever after." kiki

times change, don't they sunny
amans*

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  ВЈТ taj Sub Mar 27, 2010 11:41 pm

Пол Кругман - ОК, имам пар његових књига и више чланака по оним збиркама радова. Коректан, јел.

Admin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  slawen taj Ned Mar 28, 2010 7:33 am

amans* ::

Ja kad krenem ne znam da stanem, ali obecavam ovo je zadnje moje skretanje sa teme cyclops Apropo stereotipa i predrasuda:

[b]Veleuvazeni velikan engleske knjizevnosti Semjuel Dzonson...
Тај Џонсон је био паметан човек.
slawen

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  slawen taj Ned Mar 28, 2010 7:56 am

slawen ::упаднеш у један к'о ово Аманс у соцреализам

А где је оцена за уметнички дојам?
slawen

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  amans* taj Ned Mar 28, 2010 11:16 pm

vjt, da li bi bilo tacno ako se kaze da je ono sto se desavalo u Rusiji (pp.150-160) slicno onome sto se kasnije dogadjalo u Srbiji, sto je privatizacije i ostalog tice? Ista prica?
amans*

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  ВЈТ taj Ned Mar 28, 2010 11:26 pm

Потпуно исти модел. Само што је Србија малецка.

Admin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  amans* taj Pon Mar 29, 2010 12:59 am

Ova knjiga je cist horor. Samo se nerviram i prisecam zasto nikad ne bih mogla da budem neki javni radnik, politicar, ekonomista ili tako to...

USa su tolike funjare (Treasury, etc., ekonomske, o politickim da ni ne govorim) da mi se gadi.... mislim, duvaju u istu tikvu sa zap. Evropljanima, ali ovi moji prednjace (lepo je to cika Karlo predvideo). Davno sam prestala da pratim te stvari, pa omeksala, zaboravila :(

Jedina svetla tacka koju vidim je sto posle 50tak godina ovog sranja, sto su drzave koje sad polako i postepeno pristizu napred (Brazil, Indija, Kina?...), poucen ovim bahatim skotovima, mozda ce one da se potrude da naprave malo posteniji i pristojniji sistem odnosa u svetu.

Secam se ovih dogadjaja koje opisuje, samo sto sam tad vec bila pocela da se ogradjujem jer nisam imala stomaka...a sad me ovo podseca... ajd da malo oladim, evo jednog zajebanta na tu temu hehe

[You must be registered and logged in to see this link.]

a ovo je neciji tekst apropo Luja

....It was recorded by Louie Armstrong Auguest 16,1967. It went to number one in Britain in 1968, but only became known to and popular with Americans 20 years later when it was featured in "Good Morning Vietnam". Damn!

I wish I could recall the movie in detail and wonder if it was played while bombs dropped and shelling went on nonstop. That was the idea I had when I began this -- in fact I wrote recently I'd love to do a video montage of the wars raging around the world with the song playing in the background.
.....

Kod dobrog, starog Luja kljucni momenat je bila bela maramica jocolor
amans*

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  ВЈТ taj Pon Mar 29, 2010 1:11 am

Знаш ти ону фору за Македонију: јебо земљу којој је Албанија Запад. Е тако ја видим твоје "свијетле тачке". Не знам шта те толико импресионира код Кине. Сматрам да ово што сада Стиглиц пише за САД и остале помагаче "злочиначког потхвата", то ће се једног дана, у неком другом облику, писати за Кину. Након прекрасних искустава са предатором званим ММФ, многе афричке земље су се окренуле посуђивању од Кине. Та прича тек треба да буде испричана. Не знам откуд на листи "младих нада" Индија и Бразил.

Admin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  amans* taj Pon Mar 29, 2010 1:27 am

hehe verovatno si u pravu...hm, imam jednu prijateljicu u Nemackoj koja svake nedelje kupi srecku iako ne veruje u lutriju...kaze ona, svakog petka ja kupim sebi jednu malu nadu drunken mozda cu i ja da zapocnem tu praksu, da imam cemu da se nadam clown
amans*

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  amans* taj Pon Mar 29, 2010 1:33 am

.

Poslednji izmenio amans* dana Pon Mar 29, 2010 1:35 am, izmenjeno ukupno 1 puta
amans*

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  amans* taj Pon Mar 29, 2010 1:35 am

svidja mi se "злочиначки потхват", suits them to a T
amans*

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  slawen taj Pon Mar 29, 2010 11:34 am

врло_јак_тим ::Не знам шта те толико импресионира код Кине. Не знам откуд на листи "младих нада" Индија и Бразил.
Много си јој аплаудирала....
slawen

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Strana 4 od 6 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh

Dozvole ovog foruma: