tice selice

Strana 5 od 6 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Re: tice selice

Počalji  ВЈТ taj Pon Mar 29, 2010 11:46 am

slawen ::
Много си јој аплаудирала....

Ајде! You reckon?!

Admin

Broj poruka : 1338
Datum upisa : 11.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  amans* taj Pon Mar 29, 2010 5:12 pm

Sto znam, znam; sto ne znam pitam. Niti me je sramota da kazem da ne znam, niti me je sramota da pitam. Niti me je sramota kad sam neznalica. Jer budala koja misli da zna sve nisam.

Jedna od najvecih vestina u zivotu je znati koga da pitas.

I to je to.

Sto se Kine i Indije tice, Brazila takodje, s jedne strane pocinje da im ide malo bolje u zivotu, a s druge nisu tako davne uspomene brutalnog kolonijalizma, gladi, bede i ostalih nuspratecih zadovoljstava modernog zivota. I razmisljam o tome da ce mozda zato uspeti da se organizuju malo bolje da zastite narod od sirovog kapitalizma koji tako iz sve snage propagira Zapad. Samo zato...

Za Kinu sam poverovala da je zaista presla na kapitalizam tek kad je to, pre nekih desetak godina, potvrdio Arif Dirlik. I pored toga, taj narod je pametnije organizovao tranziciju od Ruja, mozda ce i dalje da nastave nekim humanijim putem.

Od onda sve jako izdaleka pratim, a pocinje sve vise i vise da me zanima.
amans*

Broj poruka : 1003
Datum upisa : 04.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  slawen taj Pon Mar 29, 2010 9:01 pm

amans* ::
Sto se Kine i Indije tice, Brazila takodje, s jedne strane pocinje da im ide malo bolje u zivotu, a s druge nisu tako davne uspomene brutalnog kolonijalizma, gladi, bede i ostalih nuspratecih zadovoljstava modernog zivota. I razmisljam o tome da ce mozda zato uspeti da se organizuju malo bolje da zastite narod od sirovog kapitalizma koji tako iz sve snage propagira Zapad. Samo zato...

О контре, о контре! (Делбој)
slawen

Broj poruka : 5750

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  ВЈТ taj Pon Mar 29, 2010 10:44 pm

О контре, о контре! (Делбој)

Ме уи, ме уи, менаж а троа! Wink

Admin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  amans* taj Uto Mar 30, 2010 12:59 am

.
amans*

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  ВЈТ taj Uto Mar 30, 2010 1:53 am

Хм, загонетка, загонетка. martini

Admin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  amans* taj Uto Mar 30, 2010 6:35 am

[You must be registered and logged in to see this link.]

haton
amans*

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  slawen taj Uto Mar 30, 2010 7:03 am

И мене збуњује она тачка.
Аманс ће ме са тим тачкама натера да у скупћинску процедуру убачим предлог о укидању права на мрчење. Написаног.
Па пичка му материна, јесмо ли се за то борили?

Шта није јасно око тог социјализма?
Миссим, чему тол'ке књижурине, толики силни (и то пази: амерички Јевреји) теоретичари, о нечему што не завређује места ни по тзв. уметничкој литератури, као позадина неке личне драме?
Проблем са социјализмом има онај који верује да је Марлборо лајт права ствар (уместо Марлборо неки могу да мете и Бадвајсер; а неки обоје).

И ту су ствари јасне: база, да не кажем основ илити темељ идеје је сумануто комуњарење о коме је пиле тако надахнуто и језгровито рекла да је због одсуства компетиције као природних покретача прогреса осуђено на пропаст (зато и говорим сво време да је противприродно).
Све остало је Венеција у фебруару.

Менсечини да, за разлику од нас хладноглавих аналитичара, Аманс тој муци приступа срцем - какав зајеб, сестро мила - а онда и све друге и све друго гледи через те наочале....
slawen

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  ВЈТ taj Uto Mar 30, 2010 8:16 pm

slawen ::И мене збуњује она тачка.
Аманс ће ме са тим тачкама натера да у скупћинску процедуру убачим предлог о укидању права на мрчење. Написаног.
Па пичка му материна, јесмо ли се за то борили?

Управо смо се за то борили. Ти први, а потом сви ми.

Шта фали америчким Јеврејима? Ја бих се из истих стопа удала за једног. Најбоља америчка скупина. Oh dreidel, dreidel, dreidel, I made it out of clay... Критикујеш Аманс због емотивности, а у емотивности грца ово што си написао. Социјализам се мора проучавати - и економски, и идеолошки, и културолошки, и политички... И ти то добро знаш.

Admin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  slawen taj Uto Mar 30, 2010 8:28 pm

Пиле чикино, свака ти је к'о у Његоша... или бар Дучића.

Је ли, знаш ли ти шта се ово данас исподогађало: капетан Данијел, нешто у ЦЕРН-у (или како се већ зове оно испод Швице), па укинут .yu домен.... Гледао сам малочас изјаве неких Руса које је пренела наша ТВ, после оних бомби јуче; и гледао сам мало пренос из наше Скупштине, нешто опет око Сребренице: где је ту социјализам?

Тај аспект, тренутно, мене страшно занима.
slawen

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  amans* taj Sre Mar 31, 2010 5:48 am

... инсомниа...

Poslednji izmenio amans* dana Sre Mar 31, 2010 10:31 am, izmenjeno ukupno 1 puta
amans*

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  ВЈТ taj Sre Mar 31, 2010 5:58 am

Хтједох да коментаришем, али... Мислим да није ни потребно. Ово је већ острашћено и ирелевантно што се мене тиче. И сад ћу да поставим оно питање које на почетку нисам хтјела: Зашто САД недођија, када је СССР дођија била тако боља?! Ако ме нешто може изнервирати, то је хипокризија.

Admin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  amans* taj Sre Mar 31, 2010 6:25 am

A potom, moje ucenje o kapitalizmu je bilo dosta detaljno i interesantno. Mnoge stvari su se tad pokazale u drugom svetlu. Jedna od njih je da mislim da je kapitalizam nepopravljiv; on je zasnovan na takvim principima da uvek mora da ima onih koji su u tranziciji. Ne moze svima da bude dobro u ovom sistemu. I to je ono protiv cega se bunim. Danas, sa ovom naukom, tehnikom i svim ostalom, trebalo bi da mogu svi dobro da zive. A to je nemoguce prakticno izvesti u ovom sistemu. I zbog toga gundjam.

Zasto tamo nije bilo dobro...to je druga prica (tamo--u socijalizmu, ne geografski) koja mene vec dugo zanima i sa kojom se bakcem. Ideja je bila dobra, egzekucija katastrofalna. Ditto za kapitalizam.

in hindsight, trebalo je popravljati taj blesavi socijalizam, a ne vracati se u kapitalizam...

Poslednji izmenio amans* dana Sre Mar 31, 2010 11:08 am, izmenjeno ukupno 1 puta
amans*

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  amans* taj Sre Mar 31, 2010 6:30 am

Ok, zaista me zanima tvoj odgovor pa cu da redigujem gornji tekst. Je li ovako bolje?

"I have painted a bleak picture of Russia in transition: massive poverty, a few oligarchs, a devastated middle class, a declining population, and disillusionment with market processes."
(193)

Russia in transition to what??? Sta Stiglic misli da ceka Rusiju i ostale kad vec jednom izadju iz tranzicije? Gornja citirana recenica vrlo lepo opisuje trenutno kapitalizam per se ili recimo SAD danas:massive poverty, a few oligarchs, a devastated middle class, a declining population [ne racunajuci latinoamericku ilegalnu imigraciju ], and disillusionment with market processes...

Nema tu nikakve tranzicije....tu su gde su i tu ce i ostati....u tranzitu ili ne... stigli su tamo gde su tranzitovali, zajedno sa svima nama ostalima, ukljucujuci i Srbiju i SAD i ostale. Tako je kako je i moze da bude samo gore. To je to.

Da brisem ono gore? :)
amans*

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  slawen taj Sre Mar 31, 2010 8:01 am

amans* ::[i]...ruskim budalama nije bilo dobro sta su imali...ovo je mnooogo bolje... ko je ovde lud, nije mi jasno...
Podsetilo me na jednog Rusa, mislim da je bio matematicar ili fizicar...

...mislim da je kapitalizam nepopravljiv; on je zasnovan na takvim principima da uvek mora da ima onih koji su u tranziciji. Ne moze svima da bude dobro u ovom sistemu. I to je ono protiv cega se bunim...
....u socijalizmu... Ideja je bila dobra, egzekucija katastrofalna. Ditto za kapitalizam.

....in hindsight, trebalo je popravljati taj blesavi socijalizam, a ne vracati se u kapitalizam...

Тачно смо видели сви овде да луташ између две ирационалне, имагинарне окретнице: идеализованог хуманизма и утопистичког креационизма.
И да те две ствари нису у истој равни, па отуда слуђујућа неконзистентност.

Као прво, тејлеси су ванвременска, свепросторна и омникултурална категорија. То што је неко Рус, тзв. Србин, теоријски физичар или апалачки инцестуозни реднек (недавно било питање у Тајмсовој крижаљци о'кле то стиже) никакве везе нема. Капиш? А по дефиницији је тејлес онај који ће се одрећи сопственог добра због шаке ђинђува (најлон чарапе, жваке, изношене фарменке, ју нејмит) или запаљивог говора.
Стога немој да те чуди зашто су се тзв. Руси одрекли свог социјализма; уосталом, јеси ли била тамо "пре реформи"?
Ја јесам, и знам да им то није било тешко.
А нека те не чуди ни зашто су се тзв. Срби одрекли свог социјализма, који је био "по мери човека". Сточност у тејлеса је овде знатно изражена.
И хвала Богу да је тако. Замисли тек свет "освешћених" тејлеса.... Но, ма како зајебано изгледало до самог краја, у том мечу биологија увек победи социологију.

Као друго, теби се код капиталистичког начина присвајања не допада његова основа: приватна својина, систем "ја имам јер ти немаш", ти бре жено удараш у темеље једног читавог друштвеноекономског уређења старог колико и свет, јер, ти ћеш то разумети, тебе су још као малу овде задојили средњеусмереним марксизмом, није било историјске формације без поделе на зле богаташе и јадне гуланфере, социјализам је као имао одговор на ту муку.
И ту су побркани лончићи.
"Да би свима било добро" није потребно да сви имају исто. Или да нико нема ништа. Нема тог уређења (премда не волим ту реч, али и капиталистичка друштва су "уређена", а и сам систем је "уређиван" од појаве прве опасности по његово бивство, па све до данас) у коме ће свима да буде добро.

Немој погрешно да ме схватиш - нисам ја срца каменога, па да мирне душе гледам како мали црнчићи цркавају од глади. Само једноставно кажем да социјализам (какав знамо и какав је проповедан) није био одговор на те проблеме. И да је такав био "непоправљив", најмање колико и капитализам.
Можда би неки други, твој социјализам успео? Да ли би то онда уопште био "социјализам".

Сигуран сам, међутим, да одговоре на ово нећеш наћи код тамонеких Штиглица.

И сад једно фундаментално принципијелно есенцијално питањце: да ли си ти у свему тако љути поборник креационистичких идеја?
slawen

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  amans* taj Sre Mar 31, 2010 10:48 am

Тачно смо видели сви овде....

ok, ako ste videli, onda ono gore ne mora vise da stoji... izbrisano.

Ne treba niti je moguce da svi imaju isto; zasto bi?
Ma neka se zove kako god hoces...

Da, mozda je stvar sto ja verujem da je te tvoje tejlese ipak moguce promeniti!

Kreacionistickih ideja? Sta je tu kreacionisticko (nisam sigurna da razumem izraz), daj pojasni :) danke

pola cetiri, ali stvaaaarno i ja...!

Poslednji izmenio amans* dana Sre Mar 31, 2010 11:17 am, izmenjeno ukupno 1 puta
amans*

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  amans* taj Sre Mar 31, 2010 10:53 am

ma ne lutam, tu sam gde sam....i ne pomeram se clown (obicno cutim, ne znam sta mi bi da se sad raspricam :)
amans*

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  slawen taj Sre Mar 31, 2010 12:44 pm

Да то можда није било за инсомнију?

Види, то са социјал-комунизмом, ту се човек по први пут баш онако озбиљно заиграо Бога, стварајући друштво онако како мали Перица замишља да треба да бидне.
Једном давно сам на рахметли НИН-овом причалишту написао (осећаш ли већ у ове две речи тензију?) како је вероватно први човек на свету, а после њега и сви на овамо, имао своју идеју како треба да буде уређено друштво, и да је утопизам стога постојао много пре Империје сунца и пре мр. Мора, јер утопија је свака артифицијелна, измудрована конструкција нечега што је по природи ствари резултанта множине чинилаца, свака "ех, да сам ја нека власт" креација, а кад неко прича о утопији, како је лепо рекао један паметан човек кога сам такође цитирао тамо на НИН-у, или тражи бесплатан ручак, или је пошао некога убити.

Код мене увек имаш позив за ручак. Са великим задовољством.
slawen

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  slawen taj Sre Mar 31, 2010 12:46 pm

П.С. Тек сад видех.... "инсомниа"..... у редигованом тексту - обећавајуће.
slawen

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  ВЈТ taj Sre Mar 31, 2010 11:11 pm

Очекује ли се да ја овдје прозборим коју? Јер нити знам да ли да започнем, нити знам одакле (ако одлучим да започнем). Вриједи ли уопште расправљати о дилеми (која је по мени лажна) капитализам vs. социјализам? Отприлике са циљем да установимо који је систем бољи и праведнији? Хм... То би била, по мом мишљењу, јалова расправа и нисам вољна у те ствари улазити.

Но интересантно ми је то што Аманс каже да је требало тамо тај неки социјализам поправљати. Совјетски социјализам, зар не? Нема ту поправљања, то је као прича о три прасета и вуку. Социјализам је наводно почео као економски бунт. Онда је постао једна идеологија која је имала чак амбицију да постане религија и у коме је и економија играла једну улогицу. Идеологија је грозоморна, а економски је несувисла. Ја не видим шта ту има да се поправља. Како може да се поправи концепт "друштвене својине"? Како може да се поправи концепт задруга, колхоза и осталих грозоморних изума социјализма. Ко може да поправи концепт политичких управних одбора економских гиганата? И то овдје ни не говорим о идолошкој димензији која је језива. Према томе, не слажем се ни с тим да је идеја била добра, а примјена лоша. Идеја је била монструозна, примјена још монструознија, транзиција крвава. Шта друго очекивати? Не може се јести чипса и смокија и трчати маратон, што би рекли овамо неки нутриционисти око мене...

Дочим, идеја капитализма није у толикој мјери ни идеја. Више је неки практични концепт. Који је у складу са људском природом, ако ништа друго. И наравно, у неким модерним временима је много "социјалистичкији" од било каквог социјализма. Мртва Скандинавија је примјер. Мање-више.

Admin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  amans* taj Čet Apr 01, 2010 3:16 am

slawen ::Да то можда није било за инсомнију?

Kод мене увек имаш позив за ручак. Са великим задовољством.

mersi, avek boku d plezir osi, m'sje sunny
amans*

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  amans* taj Čet Apr 01, 2010 3:22 am

врло_јак_тим ::Очекује ли се да ја овдје прозборим коју? Јер нити знам да ли да започнем, нити знам одакле (ако одлучим да започнем). Вриједи ли уопште расправљати о дилеми (која је по мени лажна) капитализам vs. социјализам? Отприлике са циљем да установимо који је систем бољи и праведнији? Хм... То би била, по мом мишљењу, јалова расправа и нисам вољна у те ствари улазити.

....

Дочим, идеја капитализма није у толикој мјери ни идеја. Више је неки практични концепт. Који је у складу са људском природом, ако ништа друго. И наравно, у неким модерним временима је много "социјалистичкији" од било каквог социјализма. Мртва Скандинавија је примјер. Мање-више.

slazem se, ovo je zaista prevelika tema za kafance i neko mlacenje prazne slame koje je bolje uzivo raditi, ako uopste flower

E sa ovim se ne slazem nikako, ali mislim da bi o tome mogli pricati celi dan do podne a da se ne pomerimo s mesta....dakle, da se batalimo corava posla.

animal
amans*

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  amans* taj Čet Apr 01, 2010 3:25 am

good news: zavrsila sam sa citanjem poglavlja o Rusiji cheers

Jebote, nisam ni znala da mi je to i dalje ziva rana, a proslo je toliko vremena... Nista nego cuvati mentalno zdravlje i ne citati Stiglica pred spavanje.

Tetka doktorka: "pre spavanja zabranjeno citanje Stiglica". Ponoviti to sto puta.
OR ELSE: bat
amans*

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  slawen taj Čet Apr 01, 2010 7:18 am

Не, него "Не читај Штиглице уопште ако ће ти изазову поплаву у глави."
Једна ситница: тамо сам написао: "утопија је свака артифицијелна, измудрована конструкција нечега што је по природи ствари резултанта множине чинилаца", мислећи на друштвенополитички систем који је по дефиницији стихијска, "природна" творевина (што рече пиле).
Међутим, приметићете да нисам ставио "утопија је свака артифицијелна, измудрована конструкција нечега што по природи ствари може настати само као резултанта множине чинилаца", а свакако никад не бих ту додао "изван људске воље и деловања".
Дозвољавам, дакле, да је можда могуће створити у глави (или у компјутеру) вештачки свет, веома налик на прави, емулирајући све (мисли се на "све највеће") друштвене токове, који ће потећи из задатих извора и према постављеним правилима, а даље развијати мрежу према својој природи. Можда постоје људи толико богате маште, или ће неко некад направити компјутер довољно моћан за тај задатак - данас је то све (укључујући и имагинацију теоретичара) на нивоу видео игара. На страну што је немогуће, али немогуће унапред предвидети СВЕ могућности, управо зато што живот не игра по правилима.
Ту долазимо до теоретичара капитализма: изузев оних најранијих, енциклопедиста, то су углавном људи који ствари описују, а не прописују. И зато су ужасно досадни, бедни конформисти, љиге и увлаке а ла Никита Михалков, они говоре о стварима какве јесу, а не или неприлично ретко о томе какве "треба да буду".
Да унесем још мало забуне, упутићу вас на текст о фудбалу, где смо се госн. Емиграција (који је већ зарадио укор разредног старешине због неоправданог одсуства) и ја спорили око тзв. некадашњег југословенског фудбала, а ја потег'о Андрију Гамса. Ту лепо пише, шта желим касти.

Али то све никако не значи да капитализам није теоријски концепт, колико и социјализам.
Са једном веееликом разликом: док је предмет проучавања теоријског капитализма еволуциони корак једног те истог израбљивачког процеса човека од стране човека који траје толико дуго да даје за право онима који тврде да је то природно и да само тако и може да буде, социјализам је искочио из Лењинове главе као Атина из Зевсове, fully armed and ready for fight, као негација досадашњег људског друштва, негација целе историје.
Стога социјализам изгледа очигледно неприродно, когод она моја смеша прашака за инстант-кафу, која ме самим погледом на њу роботизује. .
slawen

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  slawen taj Čet Apr 01, 2010 7:54 am

И још једну ствар да додам: свуд ме дирај, ал' у кафану немој!
Твоја јасно изражена сумња да ово "није место" где би се ауторитативно и аргументовано могли водити зајебани разговори дубоко ме је погодила.

Премда си у праву у погледу "млаћења празне сламе".
slawen

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Strana 5 od 6 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu