Иста стара прича

Strana 3 od 9 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Re: Иста стара прича

Počalji  slawen taj Pet Jan 22, 2010 10:01 pm

Укуцам у Гугл (ћирилицом, нормално) "кола Дулета Савића"; разлог је толико блесав да заслужује посебну причу.

Одем под "слике" и тамо ми избаци: Хашима Тачија, Адема Зилкића, покојну Маги (ЕКВ) и покојну Соњу (Савић), Иву Јосиповића, Елвиса и неколико грбова Партизана.

Занима ме како то ради?
slawen

Broj poruka : 5750
Datum upisa : 11.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  slawen taj Pet Jan 22, 2010 10:30 pm

П.С. горњем тексту: Кад кажем "кола" не мислим на музику уз коју се Срби и Српкиње хватају за руке, (некад тканице, кад није био дозвољен personal touch, у финијим друштвима марамице) па весело играју у круг; мислио сам на његов аутомобил, нови олдтајмер оригиналног старинског изгледа са custommade стаклопластичном каросеријом на шасији репариране "бубе".
slawen

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  slawen taj Pet Jan 22, 2010 10:33 pm

Иначе, вечита енигма и феномен који се везује уз име ове кафане - ја у њојзи сам седим и шљемам/шљамарим, а шест гостију ме гледа зачуђено.
Добродошли, драги гости....
.... други део риме није ни за ову кафану.

Ал' сам данас надрндан.
Крив је Емиграција.
slawen

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  slawen taj Uto Feb 02, 2010 3:25 pm

Како време одмиче све више се дивим другу Тити како је уопште успео да скупи људство за свој подухват у овој земљи тејлеса: дићи се на власт, имати неке даље циљеве од најести се/купити нове ципеле-телевизор-кола на лизинг/јебат' кеву комшији-оцу-буразеру због урасле међе и бити спреман да се због тога озбиљно награбуси, еее, наћи такво нешто тешко да би било могуће у данашњој тзв. Србији.

Може се јавити, додуше, сумња да се ради о субјективном ставу аутора горње духовите мудрости, па би се у ту сврху могло навести да су и раније разни умни и безумни људи у овој земљи мислили и писали исто за своје савременике; види, рецимо, "Краљевић Марко по други пут међу Србима" (Р. Домановић). Има још.

Ако се узме за тачно да је и тада владала слична ситуација гледе куражи и самопоштовања у Срба, могао би се извући донекле утешни закључак да је реч о цикличној, историјски и друштвеноекономски (то је у ствари малтене једно те исто, али овако бомбастије звучи) оријентисаној појави, што опет значи да није све отишло у першун, већ да ће можда једном, ко зна кад, али ипак некад неко родити неког ко ће смети, хтети, знати и моћи....

Међутим, ако је рахметли Радоје био наливен ракијском храброшћу док је оно опажао, те је стога његово одвише критичко око постављало пред ондашње Србе превелике моралне захтеве, закључићемо да се ситуација данас суштински а не само квантитативно разликује од оне коју је велики сатиричар сагледавао, а онда је право време за драстичне мере.

А драстично није лећи на пругу кад знаш да ти је газда Миша Омега, а Алфа је решио да у овој тури скрати алфабет за цирка десет слова. Кад смо већ код тога, знате ли ко се котира између Делте и Омеге?
За драстично се издаје сечење па ушивање малића (последњи прст на шаци), штрајкови глађу (изузев кад газда спроћу кога се штрајкује забрани уношење хране штрајкачима, онда постане озбиљно), камповање испред Владе док ти полиција около регулише саобраћај (другачија ствар ако би пустили толерантне београцке возаче да нађу заједнички језик са штрајкачима који седе по улици). Али није.
Драстично би било кад би једна фина дама, искусна судија о чијем преданом и стручном раду је својевремено ишао и прилог на ББЦ, која се у последњем правосудном шпиловању нашла између свршеног вечитог студента Ђ. и колегинице С. (чија је мајка за време бомбардовања у склониште, од све друге покретне имовине, носила само ћеркину потврду о положеном правосудном испиту - све друго, укључив и девизе и накит може поново да се стекне) као ново-ре-изабраних судија, дакле драстично би било кад би се та фина дама због такве ствари захвалила на поверењу; али то неће да се деси, јер фина дама има....
Зато наведено легање на лаповске шине више личи на једну успутну станичицу у том кружном путовању ка самопроналажењу Срба, о коме сам напред говорио, а до којега, због саме природе кружног тока саобраћаја, никада не долази.
Зато и "подржавам" актуелну српску тзв. приватизацију као процес у коме ће сво друштвено богатство које су својевремено комунисти национализовали постепено, преко разноразних Миша Омега и Слава Сигми да дође у руке Мишку Делти (који је под контролом дежурног Алфе), па ренационализација, па самоуправљање, па опет приватизација....
Са надом (sic) да ће једном неко да се сети да на прузи постоје и скретнице.
slawen

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  slawen taj Sre Feb 03, 2010 1:42 am

Пиле се изјаснило као мушкарац.
slawen

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  slawen taj Sre Feb 03, 2010 11:21 pm

На једном другом саиту где је НЕ рек'о воздра раја, а ја се још принципијелно керебечим, потегли питање сече платана по Булевару Револуције. 'Оће бити, неће бити, др'ште, не дамо.... њесра кроз густо грање, да се тематски прикладно изразим. И ја напишем овај надахнут чланак:

Искуство из провинције: у централном грацком сокаку и данас званом Иве Лоле Рибара који би требало да је затворен за саобраћај а отворен за баште нечијих кафића у делу где се завршава тај џиберштрасе и слива са улицом Милоја Павловића (до пола пешачка) да би формирале као неки тргић на месту где заједничким снагама ударају у угао Светозара Марковића био неки микропаркић са пар четинара, нешто бреза, две липе и једном јавном чесмом (!) који су делиле две конкурентске кафане (Хотел Зеленгора, који је приватизовао директор Миленко) и Донкафе (чији је наводно скривени власник бивши генерални Заставе Зоран Радовић) за своје увек препуне баште које је одвајао само малецки зидић направљен од коцки за калдрму. Е, сад, имало је то својих мана јербо би оно срање са бреза кад ресају упадало у кафу, или цвет од липе, или би капала смола, или би се цигани закачили на ону чесму, али смо успели да натерамо ове из Донкафеа да горе затегну неку тенду која нас је штитила и од кише, док Миленку нисмо могли ништа да договоримо, толико је то бандоглав човек, једва сам његовом сину који полако преузима бизнис објаснио да пошто већ горе флетрејт интернет по хотелу да треба да поставе хотспот и да га то неће кошта ништа додатно, само може да му користи због профила гостију, ето такви су то људи ти Марјановићи, а ево сад газда Гвозден има стални сто код њих и на њему му стоји лаптоп и кад није ту, колико је моћан....

Да се вратим ботаници: тога више нема.
Главни градски архитекта (јел' постоји то још где на свету, ал' да личи на ово србскодемокрацко устројство?) је одобрио да се то болесно дрвеће трајно излечи.
Посекли су га ко из ..чке, ишчупали ону чесму, заравнали све и ударили бехатон. А били протести, сви виђени људи се ишчуђавали и давали вербалну подршку, писала локална штампа срцепарајуће есеје, сви су пљували Тасу (кафеџију чији локал се налази мало ниже низ Милоја П. и који зврјао празан јер народ бежао под дрвеће) јер су сумњали да се он као финансијер градоначелникове предизборне кампање крије иза целе ствари, узаман.
Екстра.
Сад лети изгледа к'о Сутоморе.
И свима једнако, нема привилегованих - нигде дрвцета.
Само сунцобрани и оне љуљашке из Метроа.
А и капацитети ове две кафане су се више него удвостручили.

Кад оно међутим, кад су осули на мене дрвље и камење к'о да ја лично са Штиловком јуришам на београцко урбано наслеђе...
slawen

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  neprijateljska emigracija taj Čet Feb 04, 2010 6:53 am

slawen ::платана по Булевару Револуције.

Ja nikad nisam cuo za platane, u mom selu to se zove javor.
neprijateljska emigracija

Broj poruka : 512
Datum upisa : 12.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  neprijateljska emigracija taj Čet Feb 04, 2010 7:03 am

slawen ::Ал' сам данас надрндан.

I ja isto, moracu potraziti neki self-help manual.

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  Gost taj Čet Feb 04, 2010 10:44 am

Iskustvo sa periferije.

Novi Beograd je ruzan grad - aksiom, ne doklazuje se.

Jedino sto je davalo minimalnu dozu humanosti u starom delu Novog Beograda (tzv. Paviljoni, za detalje pogledati film 'Rane') je bilo drvece, posadjeno pre cca pedesetak godina, dovoljno da sada to budu impresivni primerci.

Ne razumem se u cvecke, stavise alergicna sam na vecinu lipa&rastinja, ali je pomenuto drvece stitilo malcice i od vetra, o hladovini u parkicima da ne govorimo, a estetika je vec pomenuta u prethodnom pasusu.

Zajedno sa drvecem, devedesetih su tu rasli i tzv. divlji objekti, tj. razne trafike u kojima se prodavalo sve&svasta, radile su non-stop, a neke su imale cak i sveze meso, tako da je snabdevanje bilo vise nego dobro, na stranu sto su, onako bolesno razlicite, cinile sarenis koji je pomenuto drvece uspesno skrivalo.

E, onda su pocetkom novog veka sklonili sve - i drvece i kioske (tj. drvece nisu sklonili, samo su mu skroz isekli sve grane, tako da sad stoje kao direci pobodeni u zemlju), opet se vide sve ruzne, betonske fasade, snabdevanje je spalo na MAXI, a parkici su opusteli - nigde nema nijednog klinca.

Posto Novi Beograd NEMA problem parkiranja&saobracajnih traka (pred mojim bivsim ulazom 13 godina je trunulo barem 5 krseva, nikom nisu smetali), ne vidim nijedan razlog zasto je pomenuto drvece sklonjeno.

Ili je palo kao kolateralna steta u procesu 'ciscenja' ulica od svega?

Gost
Gost

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  slawen taj Čet Feb 04, 2010 10:49 am

neprijateljska emigracija ::
slawen ::Ал' сам данас надрндан.

I ja isto, moracu potraziti neki self-help manual.

Ма јок, бре, какви ручно да се опушташ, какви бакрачи, па чему служе пријатељи*. Па то је основна намена ове кафане. Кад си надрндан.
Седи, 'оћеш да попијеш нешто?

Ти погрешно мислиш да је ово место где ЈА пред фингираном публиком (не знам дал' сам добро употребио придев "фингиран") истресам свој монолог.*
Зашто погрешно?
Зато што овде сваки кафански гост може исто тако, без икаквих ограничења, да ради исто то: да прича виртуелном бармену и двема пијандурама које седе свака у свом ћошку позади шта год му воља, или шта га тренутно жуља, или шта мрзи, или шта је њему смешно, са само једном могућом последицом: да ће му на то неко можда реплицира (српски: да га зајебава).

И, шта рече, за шта си?

*да нисам прећеро са цинизмом? ма нееее.
*погрешно је и зато што мени никаква публика није потребна, ја сам давно трансцедентир'о на ову страну.
slawen

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  slawen taj Čet Feb 04, 2010 10:57 am

udavaca ::Iskustvo sa periferije.

Novi Beograd je ruzan grad - aksiom, ne doklazuje se.

Нови Београд је зидао мој деда.
А и без тога, не мислим да је ружан град. Пре бих рекао промашен.

То тзв. радикално орезивање дрвећа је нека метода коју сам виђао и по свету, оно мало што сам ишао, али ми није сметало, није ми сметало ни једном овде кад су то урадили и открили невероватно лепо патиниране (како само природа зна) иначе кичерске вонаби квазипрестоничке (тада, кад су их правили, ово је била престоница, и још једном после, за време Великог рата) фасаде које су собом донели свршени студенти неких бечких или прашких школа, синови локалних ћурчија и трговаца. И то је деловало лепо.

Мој текст је више био о петицијама него о грању.
slawen

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  slawen taj Čet Feb 04, 2010 11:45 am

Уместо дрвећа, треба уклонити паркиране аутомобиле.

Пролеће '99. Крагујевац какав волим.
Радни људи & грађани се махом разбежали по родним селендрама у регресивном психотичном наступу коренољубља индукованом прималним великим страхом за њихову безначајну егзистенцију.

Отишли су колима.
Улице пусте, широке, светле. Изгледају чисте, иако их нико не чисти.

Невероватно колико паркирани аутомобили визуелно прљају град.
slawen

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  slawen taj Čet Feb 04, 2010 1:32 pm

Проблем Новог Београда је по мом скромном провинцијсом некорбизјеовском мишљењу то што је много близу старог Београда.
Из Савамале се директно удара на Сава Центар.
Од Кнеза Михаила до Централног комитета за десет минута.

Е, то не може.

Требало је, по мом скромном мишљењу, да прво направе једну тампон зону уз Саву, све тамо од Аде Међице па до Ушћа и тамо око Земуна, један огроман дискретно уређен парк који би служио као чистилиште.

Рецимо.
slawen

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  slawen taj Pet Feb 05, 2010 4:08 pm

Требало да прошли петак идем на промоцију неке као књиге, "Чичине приче".
Не, нису Дражине приче, као што сам и ја у први мах помислио, већ неког тамо чиче који као у перо казивао државном секретару у министарству за дијаспору или његовом помоћнику, није ни битно, шта било за време оног рата.
Није само мене наслов збунио, већ и неке који су, прича ми познаник који ме на промоцију и звао (јер је на истој говорио; баш због њега нисам ни отишао, јер слабо суздржавам смех), дошли у владичански двор обучени онако како су видели да је Вељко Булајић представљао четнике, дошли на промоцију да глуме исте, стојећи (!) поред зида и држећи неку заставу. Ваљда нису ону црну са мртвачком главом и укрштеним бутним костима, надам се, не знам, није ми детаље испричао овај мој познаник што ме звао, а ја нисам отишао, па ми данас преноси утиске.

Лонг стори шорт: пошто је он створио себи професију од познавања актуелне краљевске породице, ручавања о туђем трошку, србске историје и баштињења патриоцких достигнућа знаменитих предака у које се убраја један владика, један или два адвоката, Бабавишњин трећи муж и неколико Лазаревих витезова, разумљиво је да је осетљив по питању четништва, што је, пак, мени пружило савршену основу за првокласно измотавање. И тако прича он о мужу оне Лејле Руждић - Трифуновић, чији отац био командант Србије, Чекај полако, војни командант? Да. Које војске? Како које, па регуларне. Хех. Регуларна је била немачка, али чисто сумњам да је био њихов командант. Ма наравно. А била је и Недићева, да није био његов командант Србије? Није, то су били квислинзи, овај је био командант краљеве војске. До кад? Како? Миссим, јел' се ставио Титу под команду кад је Краљ то наредио? Знаш ваљда да је Краљ наредио да се све антифашистичке снаге у земљи, а ту је првенствено мислио на остатке војске и четнике, ставе под Титову команду? Знам. Па јел' се ставио Титу на располагање? Није. Значи, пљунуо на свога Краља? Поср'о му се на круну и обрис'о дупе са краљевским наређењем, свог врховног команданта?
Кисели осмех...
Као ни они Дражини гибаничари? Па јеботе! Тито да је био паметан кад га је наш Краљ поставио за председника Југословенске владе, требало је свима њима да суди по закону за велеиздају, што нису послушали Краљеву наредбу. Ја бих тако.
Уместо што су га после прозивали за идеолошкополитичка суђења и монтиране процесе.

Да би био добар правник мораш да будеш комплетан циник.
slawen

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  neprijateljska emigracija taj Pet Feb 05, 2010 4:57 pm

slawen :: Тито да је био паметан кад га је наш Краљ поставио за председника Југословенске владе, требало је свима њима да суди по закону за велеиздају, што нису послушали Краљеву наредбу.

Bi on, medjutim priznavao je samo sud svoje partije.

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  ВЈТ taj Pet Feb 05, 2010 5:42 pm

slawen ::Уместо дрвећа, треба уклонити паркиране аутомобиле.

Пролеће '99. Крагујевац какав волим.
Радни људи & грађани се махом разбежали по родним селендрама у регресивном психотичном наступу коренољубља индукованом прималним великим страхом за њихову безначајну егзистенцију.

Отишли су колима.
Улице пусте, широке, светле. Изгледају чисте, иако их нико не чисти.

Невероватно колико паркирани аутомобили визуелно прљају град.

Браво, деда, чиста поезија. animal
ВЈТ
Admin

Broj poruka : 1338

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  neprijateljska emigracija taj Uto Feb 09, 2010 7:31 am

Uopste nemam nikakvu pricu. Ali i kad je nema, uvijek je ona ista stara prica. Pijem neko vino i pada mi na pamet ponovo rat u Krajini i Sarajevu.

Sto dalje to gore. Znam da zvuci pateticno ( i vjerovatno jeste), ali nikako od tog sranja da pobjegnem.

Sto je najgore, isto je i kad ne pijem.

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  amans* taj Uto Feb 09, 2010 7:41 am

neprijateljska emigracija ::Uopste nemam nikakvu pricu. Ali i kad je nema, uvijek je ona ista stara prica. Pijem neko vino i pada mi na pamet ponovo rat u Krajini i Sarajevu.

Sto dalje to gore. Znam da zvuci pateticno ( i vjerovatno jeste), ali nikako od tog sranja da pobjegnem.

Ja mislim da je to dozivotno i neumitno. Nista drugo ne preostaje nego da se prihvati kao takvo.
amans*

Broj poruka : 1003
Datum upisa : 04.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  neprijateljska emigracija taj Uto Feb 09, 2010 7:44 am

amans* ::
Ja mislim da je to dozivotno i neumitno. Nista drugo ne preostaje nego da se prihvati kao takvo.

Prihvatam ja to, al' tesko cu sebe.

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  amans* taj Uto Feb 09, 2010 7:47 am

neprijateljska emigracija ::
amans* ::

Prihvatam ja to, al' tesko cu sebe.

hmmmm, ne poznajem te bas nikako, ali posto je to deo tebe, onda se vec na pravom putu :)
amans*

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  slawen taj Uto Feb 09, 2010 10:02 am

А које вино пијемо ноћас?
slawen

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  ВЈТ taj Uto Feb 09, 2010 5:43 pm

neprijateljska emigracija ::Uopste nemam nikakvu pricu. Ali i kad je nema, uvijek je ona ista stara prica. Pijem neko vino i pada mi na pamet ponovo rat u Krajini i Sarajevu.

Видиш, чак си и ти почео да говориш "знам да звучи патетично". Реченица треба да буде "вјероватно вам звучи патетично, али то је само знак да нешто с вама није у реду. Реците ми шта није патетично"!

Није патетично.
ВЈТ
Admin

Broj poruka : 1338

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  neprijateljska emigracija taj Uto Feb 09, 2010 8:11 pm

slawen ::А које вино пијемо ноћас?

Neki kalifornijski merlot. Mozda je u tome i problem, mozda je vrijeme da pocnem piti skuplja (bolja?) vina.

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  slawen taj Uto Feb 09, 2010 11:42 pm

Ја сам вечерас пијуцкао неки калифорнијски Зинфандел. Кажу да је грожђе за то вино пореклом из предела које данас запоседа тзв. рвацка држава.
Јевтино вино које звучи много боље од најбољих домаћих, узгредбуди речено.

Мада је мој први избор за мирно вече у кући већ неко време харшлевељи мускат. Живот ми је довољно и кисео и опор, не морам и такво вино да шљемам.
slawen

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  amans* taj Sre Feb 17, 2010 4:17 am

Ceo jedan zid u njegovoj sobi bese prekriven slikama. Njih je osobito voleo.
Stao bi pred neku od tih slika i satima uzivao u njoj. Mislima bi se potpuno preneo u sliku i nastavljao da zivi tamo. Postajao je lovac, pastir, model iz 19. veka, bogati trgovac koji je narucio portret od Rembranta, pa cak i obicna casa.
Iz tih misli bi ga obicno prekidala zena kojoj bi dosadilo da ga gleda tako zanetog i cutljivog. Pocela bi nekom obicnom upadicom koja je prerastala u grdnju.
Jednog dana, dok je posmatrao reprodukciju Renoarove cuvene slike, pogleda i primeti da je obucen kao i ostala gospoda sa Renoarove slike. Osvrnu se. Zacudi. Pa to je ta kafana. Sve mu je poznato. I drustvo koje je sedelo u njoj. Njegova tri prijatelja sede za jednim stolom. Dopola popijeno pice. Njegovo. Proseta po kafani. Svee mu je poznato. Na zidu visi nepoznata slika. Nju ranije nije video na tom mestu. Pridje blize. Slika neke poznate osobe. U sobi sedi zena i nesto govori (Boze, kako mu poznato izgleda ta zena). Saze se da procita potpis. Umesto potpisa vide mrlju.
Za stolom, tri prijatelja se osvrcu. Traze ga. Odmanhu rukom. Okrete se. Ode do svojih prijatelja.
Dok je stigao do stola, potpuno je zaboravio na sliku.

[You must be registered and logged in to see this image.]
amans*

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Strana 3 od 9 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh

Dozvole ovog foruma: