Aj' jopet

Strana 5 od 8 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Re: Aj' jopet

Počalji  slawen taj Pet Avg 14, 2009 8:49 am

Та група свињогојаца и консеквентних свињарских трговаца била је спутавана од стране друге, етаблиране групе с. & с.т.
Наравно, економски амбијент у отоманској царевини није био баш најповољнији за развој малих и средњих предузећа, обзиром на феудалну структуру својине, али је у последњој фази одумирања те државе (тзв. дахијски квартет) ипак дошло до знатних помака у смеру приближавања стандардима ЕУ, ово пре свега због унутрашњих трвења и центрипеталних сила које су претиле да растргају оверстречт империју.
Огромна је заблуда да су Срби под Турцима били само раја, а да су само Турци били бизнисмени, али тако је ваљда било лакше објаснити деци по школама патриотско прегнуће првог српског вожда и првог српског канцелара.

Наравно да је Турска царевина трговала са суседним државама (а и шире) и да Србима није ивоз свиња у Аустрију био блокиран из верских или окупаторских побуда. Сетимо се да је у то време граница била на Сави, да је Земун био у иностранству, а не као сада део престонице (коју смо успут буди речено, добили на поклон од Мађара, па су нам је отели Турци, па ју је за нас поново освојио Јанош Хуњади - Сибињанин Јанко, али ми опет нисмо знали да је сачувамо...), која јесте била највећи, али не и једини град (ма колико тај назив за та насељена места условно користили) у тадашњој турској Србији у којем су живели & радили Срби, у жестокој конкуренцији са владајућим Турцима, али и са Грцима, Цинцарима, богами и понеким Јеврејином и Немцем.

Дакле, оно што хоћу да кажем је да је и пре Карађорђа међу Србима у Србији, наравно и међу Србима у дијаспори, постојала елита (можда је прецизније рећи псеудоелита) која је била део две легитимне државе, односно њихових најудаљенијих покрајина (ако не рачунамо Босну) коју је ваљало свалити, да би се направило простора за wannabe елиту. И то каква постојећа елита: економска (ко је држао скелу на Сави био је главни баја у саобраћају), културна (отуда подршка Вуку да изврши тзв. реформу језика), политичка (ту кнезови нису ради кавзи...) итд.

Е, сад, природно је да кад постанеш калиф уместо калифа мењаш и околности које су погодовале твом претходнику да се одржи у седлу, па тако рацимо његове патроне развластиш и успоставиш сопствени систем владавине и тај рад.
Једини је проблем тај што у таквим ситуацијама они који су желели да се наметну као нова елита истовремено постају и носиоци политичке, државне власти, дајући себи на тај начин ненадокнадиву предност у односу на евентуалне конкуренте који би се иначе у слободној утакмици са њима одмеравали за положај елите, па тако са једне стране новопечени властодршци никада не постану права друштвена елита, а истовремено спречавају развој елите изван свог круга осећајући је као најдиректнију опасност по своју власт.

Јер, да подсетимо, елита је производ друштвене селекције у компетицији што је могуће већег броја разнородних учесника под условима који важе за све. Зато је елита нешто најбоље.
slawen

Broj poruka : 5766
Datum upisa : 11.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  ВЈТ taj Pet Avg 14, 2009 1:49 pm

neprijateljska emigracija ::
врло_јак_тим ::ова дисертација

Koja, ako smijem pitati?

Магистарска, није докторска.

А ти деда, изгледа да си баш волио да гледаш Црног Грују.
ВЈТ
Admin

Broj poruka : 1339

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  neprijateljska emigracija taj Pet Avg 14, 2009 3:46 pm

врло_јак_тим ::Магистарска, није докторска.

Iz koje oblasti? MBA, mozda?
neprijateljska emigracija

Broj poruka : 512
Datum upisa : 12.08.2009

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  neprijateljska emigracija taj Pet Avg 14, 2009 3:48 pm

slawen ::

Е, сад, природно је да кад постанеш калиф уместо калифа мењаш и околности које су погодовале твом претходнику да се одржи у седлу, па тако рацимо његове патроне развластиш и успоставиш сопствени систем владавине и тај рад.
Једини је проблем тај што у таквим ситуацијама они који су желели да се наметну као нова елита истовремено постају и носиоци политичке, државне власти, дајући себи на тај начин ненадокнадиву предност у односу на евентуалне конкуренте који би се иначе у слободној утакмици са њима одмеравали за положај елите, па тако са једне стране новопечени властодршци никада не постану права друштвена елита, а истовремено спречавају развој елите изван свог круга осећајући је као најдиректнију опасност по своју власт.

Pragmaticno.

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  slawen taj Pet Avg 14, 2009 7:05 pm

врло_јак_тим ::

А ти деда, изгледа да си баш волио да гледаш Црну Гују.

Дође ми да кажем: шта глед'о, живео са једном.
Док нисам замро.
slawen

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  slawen taj Pet Avg 14, 2009 7:15 pm

Сад, знам да нисам смео да те чачкам за Вука и једначење по звучности, али зар не мислиш да управо тај сукоб између језика воспитаних и уображених са једне стране, и говора пастира и олоша са друге, да тај сукоб заправо потврђује моју тезу о свргавање једне (псеудо)елите ради устоличавања оних који би елитна места да користе.
Ти беше ишла на филологију, шта има ја да те учим како језик најпре и најпластичније осликава друштвене мене и проблеме?
slawen

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  ВЈТ taj Pet Avg 14, 2009 7:26 pm

Ништа не разумијем. Не очекуј превише од мог уморног мозга. Уосталом, по цијеле ноћи ја ти бдијем и пишем, и онда дођем овдје, а ти све закукуљиш и замумуљиш. Па није у реду!
ВЈТ
Admin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  slawen taj Pet Avg 14, 2009 7:43 pm

Тако је то кад чејнџујеш хорса у мидстриму.
И шта кажу ти твоји глобалисти, јел' малко попустило? Ево се као код Немаца и Вранцуза већ мрткољи навише?
slawen

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  ВЈТ taj Pet Avg 14, 2009 7:50 pm

Те сам предмете положила. Сад више не слушам никога - сама извлачим закључке. И сигурна сам да се ни са једним од тих ти не би сложио. :bball: (ово пепање лопте је као неки естетски додатак, да не испало да се стално нешто смијем).

Сада сам се бацила на фашстичке теорије које праве разлику између ратова које воде земље Запада и оне земље које нису Запад. Интересантне теорије. Ми смо имали много среће, заправо. (Сигуран сам да ћеш и ти мислити да нисмо имали срећу, него да је све голи к., али добро, ти и ја смо одавно установили да сам ја срећна што трн има ружу, а ти несрећан што ружа има трн). Ај сад ти.
ВЈТ
Admin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  slawen taj Pet Avg 14, 2009 8:02 pm

врло_јак_тим ::Те сам предмете положила. Сад више не слушам никога - сама извлачим закључке. И сигурна сам да се ни са једним од тих ти не би сложио. :bball: (ово пепање лопте је као неки естетски додатак, да не испало да се стално нешто смијем).

Са твојим закључцима или са тим мудријашима које ни ти сама не слушаш?

врло_јак_тим ::Сада сам се бацила на фашстичке теорије које праве разлику између ратова које воде земље Запада и оне земље које нису Запад. Интересантне теорије. Ми смо имали много среће, заправо. (Сигуран сам да ћеш и ти мислити да нисмо имали срећу, него да је све голи к., али добро, ти и ја смо одавно установили да сам ја срећна што трн има ружу, а ти несрећан што ружа има трн). Ај сад ти.
Имали смо среће зато што смо географски на западу?
slawen

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  ВЈТ taj Pet Avg 14, 2009 8:12 pm

Ма не, не.
ВЈТ
Admin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  slawen taj Pet Avg 14, 2009 8:18 pm

Па то је била једна ситница која је условила да ратујемо искључиво са западним земљама (изузев црногорско-јапанског сукоба) још откако су Хуни и Авари прошли овуда. Наведе ме на криви пут....
slawen

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  slawen taj Pet Avg 14, 2009 11:20 pm

Док не кренемо са рубриком "Занимљива географија" или бар "Смешна страна криминала", ево још једног извјешћа из општине Добој (тамо су оне жене храниле свиње својим љубавником):

Како јавља Глас Српске, у неком селу крај Добоја лопови су украденим комбијем провалили кроз излог неке продавнице и из ње украли и у речено комбе утоварили банкомат Уникредит банке.
Полицајци из тог села претходно су били одвучени у суседну селендру лажном пријавом, тако да нису ни физички могли да реагују.

Сјајно. Интелигентно. Смело.

Идилу квари само сенка црног аудија, који је, по речима неименованих сељака - сведока такође учествовао у акцији...
slawen

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  neprijateljska emigracija taj Sub Avg 15, 2009 1:17 am

VJT,
ne rece sta izucavas? Jel' MBA?

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  ВЈТ taj Sub Avg 15, 2009 3:06 am

Изучавам међународну политику и економију. Знам да звучи као министар за све, али ето.
ВЈТ
Admin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  ВЈТ taj Ned Avg 30, 2009 6:22 pm

Фино је то што на форуму има пар тема и тако, али рецимо на којој теми деди да поставим питање типа: ако си опет у Будимпешти, има вечерас да напишем не једно, него два поглавља? Од муке.
ВЈТ
Admin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  ВЈТ taj Pon Avg 31, 2009 9:23 pm

А изгледа да су у Будим-Ф-пешти и деда и Емиграција... 🇳🇴
ВЈТ
Admin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  slawen taj Pon Avg 31, 2009 10:12 pm

Ту сам ја, али тебе нема....
slawen

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  neprijateljska emigracija taj Uto Sep 01, 2009 3:47 pm

врло_јак_тим ::А изгледа да су у Будим-Ф-пешти и деда и Емиграција... 🇳🇴

Nisam u Pesti, ali sam u fazi planiranja 2010 na poslu, pa nemam vremena ni oci da otvorim.

Ali, pripazi nam kafanu do sledece nedelje. I molim te, otvori prozore nek' se malo prolufta dok je prazno i dok nema nikoga du mu promaja smeta.

Fala.

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  ВЈТ taj Uto Sep 01, 2009 3:52 pm

slawen ::Ту сам ја, али тебе нема....
Ма ђавола си ти ту...

Nisam u Pesti, ali sam u fazi planiranja 2010 na poslu, pa nemam vremena ni oci da otvorim.

Ali, pripazi nam kafanu do sledece nedelje. I molim te, otvori prozore nek' se malo prolufta dok je prazno i dok nema nikoga du mu promaja smeta.

Fala.
Молим. Ја одох у петак у оно срање од Лондона, тако да кад тамо заглавим, нећу моћи ни пепељару (властиту) празним. Нешто размишљам да збрзим овог говно од дисертације за десетак дана, па да одем до Париза. (Ма чим ја то овако говорим од тога нема ништа...).
ВЈТ
Admin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  slawen taj Uto Sep 01, 2009 10:13 pm

Ту сам, јамачно.
Ако ми верујеш, ево до сад сам радио.
И мртвосан сам.
Ако ти се преко викенда учинило да избивам из миле нам отаџбине, то је зато што нисам хтео да куцам у ово чудо, јер сам нешто био засрао дебело, па би испало да ми интернет служи као муфтакис психотерапија (што уопште није далеко од памети, то је један од главних разлога зашто људи скривају идентитет, не тамо неке мућке са парама, мада има и тога, наиме, ако некоме откријеш ко си, а пре или после тога си му истоварио гомилу свог душеболног срања, онда постоји реална опасност да се некад и негде сретнете у 3Д, како су то некад популарно говорили, а то не бива, ко још излази на ћепи са својим психотерапеутом/психијатром, ма хајте молим вас).
Зато сам ћутао, седео у ћошку и чекао да прође.
А оно неће само од себе.

Зато сам себи прописао радну терапију.
Ако и не помаже, барем је корисно.
slawen

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  ВЈТ taj Uto Sep 01, 2009 10:22 pm

It is remarkable how we are going through the same predicament. At least seemingly same predicament. Деда, деда...
ВЈТ
Admin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  slawen taj Sre Sep 02, 2009 2:48 pm

Same pridicament?
Морао сам да погледам у речник, да видим да сам добро превео на овај језик пастира (трибуте то Јоаким Вујић) којим говорим & пишем.

Па који је то наш предикамент?
slawen

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  slawen taj Sre Sep 02, 2009 2:53 pm

И невезано за тему, кад год ти се учини да си пук'о руку, добар спас ти пружи утеха да има и неко коме је мноооого, много горе.
Ево, на пример, наша кафана се налази на лепом месту, па мало-мало неко на зид залепи свој плакат или удари графит.
Малопре прочитах оглас за "Магазин за младе" на адреси teen.ba! Тин, ба!
Сјајно. Домен какав само босанци могу пожелети.
slawen

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  ВЈТ taj Sre Sep 02, 2009 3:49 pm

slawen ::Same pridicament?
Морао сам да погледам у речник, да видим да сам добро превео на овај језик пастира (трибуте то Јоаким Вујић) којим говорим & пишем.

Па који је то наш предикамент?

Ти рекалше сја: "Ако ти се преко викенда учинило да избивам из миле нам отаџбине, то је зато што нисам хтео да куцам у ово чудо, јер сам нешто био засрао дебело, па би испало да ми интернет служи као муфтакис психотерапија...Зато сам ћутао, седео у ћошку и чекао да прође.
А оно неће само од себе.

Зато сам себи прописао радну терапију.
Ако и не помаже, барем је корисно.
"

У сличној невољи бијах и ја. Наравно, у сличној манифестацији невоље. Шта се правиш, бре?!
ВЈТ
Admin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji  Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Strana 5 od 8 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh

Dozvole ovog foruma: